Kazançlı Yatırımlar
18 Yaş Altı Yatırım Hesabı Nasıl Açılır?
Yazar: - 06 Ocak 2022
67
0

18 yaş altı yatırım hesabı nasıl açılır sorusu, pek çok genç tarafından sık sık araştırılan sorulardan bir tanesidir. Yatırım yapmak ve geleceğini garanti altına almak isteyen kişilerin sayısı çoktur. Bu kişiler arasında 18 yaşından küçük gençler de yer almaktadır. Fakat 18 yaş altındaki kişilerin yatırım yapma ve yatırım hesabı açması için birtakım şartlar gerekmektedir. Bu yazımızda, 18 yaşının altındaki kişilerin yatırım hesabı açabilmeleri için gerekli olan durumlardan kısaca bahsedeceğiz.

Başlıklar

18 Yaş Altı Yatırım Hesabı İçin Gerekenler Nelerdir

Ülkemizde ve dünyada pek çok yerde, 18 yaşından küçük olan kişiler yatırım ile alakalı olan borsa, hisse senedi gibi işlemleri yapamaz. Bunun için 18 yaşını doldurmaları ve reşit olmaları gerekir. Ama eğer ki yapmaya kararlılar ise bunu ailelerinin banka hesaplarından, aileleri ile birlikte yapmaları gerekir. 18 yaşından küçük kişilerin hisse senedi alım satım işlemleri yapması mümkün değildir. Bu nedenle, yatırım hesabı denilince dolar, Euro ve altın gibi hesaplar akla gelmelidir. Bunlardan başkası 18 yaş altı için pek mümkün değildir.

18 Yaş Altı Yatırım Hesabı Nasıl Açılır?

18 Yaş Altı Yatırım Hesabı Nasıl Açılır?

18 yaş altı yatırım hesabı açmak için her şeyden önce velinin izni gereklidir. Bazı bankalar, çocuk ile velinin aynı bankanın müşterisi olma şartını da koşmaktadır. Buna ek olarak vesikalık fotoğraf, kimlik, kimlik fotokopisi gibi belgeler de kişilerden istenebilir. Bunlardan sonra, kazanç sağlayabileceğiniz hesapları açmanıza izin veren bankalar mevcuttur.

18 Yaş Altı Yatırım Hesabı Açılabilen Bankalar

18 yaşın altındaysanız ve dolar ve Euro gibi para birimlerine yatırım yaparak kazanç sağlamak istiyorsanız, bu iki banka sizin için en iyi seçenek olabilir:

  • TEB, Global Genç Hesap
  • Vakıfbank, Genç Arı Hesabı

TEB, Global Genç Hesap

Bu hesap ile birlikte 100 TL, dolar ve Euro üzeri birikimlerinize faiz getirisi eklenmektedir. Ayrıca veli ile ortak olan hesaplarda 90 gün hoş geldin faizi de uygulanmaktadır.

Vakıfbank, Genç Arı Hesabı

18 yaş altı yatırım hesabı denilince akla ilk gelen hesaplardan olan Genç Arı Hesabı, 1000 TL, 200 dolar ve Euro üzeri tutarlara faiz uygulayan bankadır ve daha pek çok farklı hizmeti bulunmaktadır. Detaylı bilgi için bankalar ile iletişime geçebilirsiniz.

Yazıyı Paylaş:

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

DMCA.com Protection Status