Kazançlı Yatırımlar
2022 İsteğe Bağlı Sigorta ile Nasıl Emekli Olunur?
Yazar: - 25 Şubat 2022
57
0

2022 isteğe bağlı sigorta ile emekli olmak isteyenler koşulları merak ediyor. İsteğe bağlı sigortalı olarak yani başka bir deyişle kişilerin belirlenmiş olan prim tutarlarını kendilerinin yatırması ile emekli olmak mümkün.

Başlıklar

2022 İsteğe Bağlı Sigorta Prim Tutarları

2022 isteğe bağlı sigorta prim tutarları şu şekilde belirlenmiştir;

  • İsteğe bağlı sigorta kapsamında prim ödeyerek emekli olmak isteyenler 2022’de 1772 TL prim ödemelidir. Bu tutar asgari ödeme tutarı olup daha yüksek prim bedeli üzerinden ödeme yapmak da mümkündür. Ancak en fazla 7,5 katı şeklinde prim ödenebilir.

İsteğe Bağlı Sigorta Nedir?

İsteğe bağlı sigorta herhangi bir işte çalışmayan ve buna bağlı olarak sigortalılığı olmayan kişilerin kendilerinin prim ödeyerek emekli olmasını içermektedir. Bu uygulama için şu koşullar geçerlidir;

  • Kişinin 4A kapsamında en az 30 gün çalışacak şekilde sigorta kaydı olmalıdır.
  • Mevcut olarak sigorta kaydı sürmekte olan kişilerin yarı zamanlı olarak çalışması halinde eksik kalan günlerini de ödeyerek emekli olmaları olanaklıdır.
  • Kişinin herhangi bir yerden sigortalı olmaması durumunda ve primlerini kendi ödemesi durumunda genel sağlık sigortası da ödenmiş kabul edilir ve sağlık hizmetlerinden yararlanabilir.

İsteğe Bağlı Sigorta Nasıl Yapılır?

İsteğe bağlı sigorta yaptırmak için öncelikle belirlenmiş olan şartların doğru karşılanması gerekiyor. Şartların tamamlanması sonrasında SGK şubesine başvuru yapılabilir. Aynı zamanda e-devlet üzerinde de başvurular alınmaktadır.

  • Posta ile yapılan başvurularda sigorta başlama zamanı postanın kuruma ulaştığı tarih olmaktadır.
  • Elden yapılacak başvurularda bildirgenin sisteme geçtiği zaman sigorta başlama tarihi olarak kabul edilir.
  • E-Devlet üzerinden yapılan başvurularda sisteme giriş yaptıktan sonra adaylar 4B İsteğe Bağlı Tescil olarak giriş yapmalıdır.
  • Yapılacak başvurular sigorta başvurusunu ilk kez tamamlayacaklar içindir.
  • Sayfada bulunan formun eksiksiz olarak doldurulması ile tescil kaydı tamamlanmaktadır.

Sigorta primi her yıl asgari ücrete gelen zam üzerinden yeniden belirlenmektedir. 2022 yılında asgari ücrete yüzde 51 seviyesinde zam geldiği için sigorta primi de geçmiş yıllara kıyasla daha yüksek artış kaydetmiştir. En yüksek aylık ödeme olarak 2022 yılında 12,925 TL ödeme yapılabilmektedir.

Yazıyı Paylaş:

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

DMCA.com Protection Status