Kazançlı Yatırımlar
2022 SGK Prim Tutarları Ne Kadar?
Yazar: - 11 Şubat 2022
63
0

2022 SGK prim tutarları yeni yıl ile birlikte artış gösterdi. Milyonlarca kişiyi ilgilendiren bu durum 2022’ye girilmesi ile birlikte geçerlilik kazandı. Sosyal güvencesi olmayanlara sunulacak prim tutarlarında da artış yaşandı.

Başlıklar

2022 SGK Prim Tutarları

Güncel SGK prim tutarları Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından açıklandı. Buna göre sigortalı olarak herhangi bir işte çalışmayan ya da sosyal güvencesi olmayanlar ayda 150,12 TL ödeyerek Genel Sağlık Sigortası kapsamında bulunacak. Genel Sağlık Sigortası herhangi bir eğitim görmeyen 18 yaş üzeri herkes için zorunluluk taşıyor. Bu kapsamda ödenmeyen prim borçları birikiyor ve sonradan tahsil ediliyor. Ödenecek düzenli prim tutarı ile birlikte devlet hastanelerinden sağlık hizmetleri almak da mümkün olacak.

2022 SGK Prim Tutarları Ne Kadar?

2022 SGK prim tutarları

Genel Sağlık Sigortası primini ödemeyecek durumda olanlar ise ikametlerinin bulunduğu bölgedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvuru yapacak. Başvuru sonrasında yapılacak olan gelir testi kapsamında muhtaç olduklarını belgelemeleri halinde bu sigorta primleri SGK tarafından karşılanacak. Gelir testi yaptıracaklar aile içerisinde kişi başına düşen gelirlerinin üçte birinin altında olması halinde GSS primini devletin ödemesi söz konusu olacak.

Hamile ve Doğum Yapanlar İçin SGK Primleri

2022 SGK primleri hamile ve doğum yapan kadınlar için de artış gösterdi. Doğumun gerçekleşmesi halinde sigortalı bulunan kadına ya da sigortasız olan eşe verilecek olan emzirme ödeneği de 316 TL olarak belirlendi. Emzirme ödeneği almak için kişinin 4A kapsamında doğumdan önceki olan bir yıl içinde en az 120 gün kısa vadeli sigorta kollarına ait primin ödenmesi gerekecek. Eğer kişi 4B’ye dahilse doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 gün primini yatırmış olması gerekiyor.

Diğer yandan 2022 SGK prim tutarları için iş kazası veya meslek hastalığı sonucunda vefat eden ya da iş göremezlik raporu almaktayken vefat eden sigortalıların da cenaze ödeneği 2022 yılı itibariyle 1250 TL olarak belirlenmiş durumda.

İş kazası, meslek hastalığı veya benzeri durumlar yüzünden rapor alan sigortalı çalışanlara ise raporlu oldukları gün başına 166,80 TL SGK tarafından ödenecek. Çırak ve öğrenciler için ise bu tutar günlük 83,40 TL olarak belirlenecek.

Yazıyı Paylaş:

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

DMCA.com Protection Status