yandex
Kazançlı Yatırımlar
6 Adımda Yatırım Yapmak
Yazar: -26 Mart 2020
158

6 Adımda Yatırım Yapmak

Yatırım gerçekleştirmek gerçekte gerçekte kolay bir iş, paranızı sizin yerinize çalışması amacıyla bir yatırım aracına koyuyorsunuz ve ikinci bir işe girmenize lüzum kalmıyor. Birçok yatırım tipleri var örneğin hisse senetleri’ tahviller, yatırım fonları ya da gayrimenkul gibi. Bunlara yatırım gerçekleştirmek amacıyla çok büyük paralara da lüzumsiniminiz yok.

1- Araştırma yapın

Yatırım yapmaya başlamadan evvelce çok iyi araştırmalısınız. Bilgi sahibi olmadan yatırım gerçekleştirmek, yüzme bilmeden dibini göremediğiniz bir suya atlamak gibi olur. Hayat giderleriniz, kredi borçlarınız ve lüzumsuz kredi kartı harcamalarınız, yatırım gerçekleştirmek amacıyla geriye pek bir birikim bırakmayabilir. Bunun amacıyla harcamalarınızı da denetim altına almalısınız.

2-Bilgi sahibi olun

Yatırım gerçekleştirmek amacıyla finans uzmanı olmanıza lüzum yok lakin birtakım terimleri bilmeniz size daha sıhhatli kararlar vermenize yardımcı olacaktır. Hisse senedi, tahvil, yatırım fonu gibi paranızı koyabileceğiniz araçları iyi öğrenin. Ayrıca, yatırımlarınızın yararlı olmasını istiyorsanız finansla daha çok ilgilenmelisiniz. Piyasayı okumayı öğrenmeli, portfolyönüzü nasıl daha iyi duruma getirebileceğinizi araştırmalısınız. Bunun amacıyla başarılı yatırımcılar doğrulusunda yazılan kitapları okuyabilirsiniz. Onların başarı hikayeleri sizde hayatınıza yön verecek düşünceler uyandırabilir.

3-Amacınızı belirleyin

Gerekli miktarda parayı ayırıp, nasıl yatırım yapabileceğinizi öğrendikten sonra yatırım gerçekleştirmektaki hedefinızı belirlemelisiniz. Evet bütün yatırımcıların hedefi parasına para katmak bulunduğu gibi hepsinin deneyimleri ve lüzumsinimleri da farklıdır. Geliriniz, ne kadar risk alabilmek istediğiniz, mal varlıklarınızın sayısal değeri gibi faktörler yatırımınızı direk etkiler. Ayrıca, hangi yatırımın sizin amacıyla iyi olacağı, direk sizinle ilgilidir. İş hayatına yeni atılmış genç bir insanla, emekliliğini doldurmuş bir bireyin hem lüzumsinimleri hem beklentileri değişiklik gösterecektir. Bu yüzden, yatırım yapmadan evvelce hedefinizi iyi belirlemelisiniz.

4- Limitlerinizi belirleyin

Sizin amacıyla hangi yatırım aracının iyi olacağına karar vermeden evvelce ne kadar risk alabileceğinize düşünün. Yatırımınızdaki mühim bir düşüş sizi zayıflatır mı? Maceracı bir insan mısınız? Yoksa garantici mi? Yatırımınızı yapmadan evvelce bu suallere yanıt bulabilmelisiniz. Risk alma isteğiniz yaşınıza, gelirinize ve hedeflerinize göre değişecektir.

5- Ne tür bir yatırımcı bulunduğunuza karar verin

Çok sık oluşturulan hatalardan bir tanesi de hedeflerin ve risk alma isteğinin uyuşmamasıdır. Hem paranızı tamamıyla güvende tutup hem de yüksek tehlikeler alamazsınız. Garantici yatırımcılar genelde paralarının yüzde 70 – 75 ‘ini düşük riskli yatırımlara yönlendirirler. Hazine bonosu gibi kalanıyla da itimat edilir şirketlerin hisse senetlerini almayı tercih ederler. Öte yandan daha agresif olan yatırımcılar ise yüksek tehlikeler alıp nerdeyse paralarının tamamıyla hisse senedi alırlar. Siz hangi gruptansınız?

6- Yatırımınızın masraflarını iyi hesaplayın

Yaptığınız yatırımların masrafları getirisinden daha çok olabilir. Mesela, aktif bir yatırımcıysanız ve hisse senetleri ile oynuyorsanız brokerlar sizlerden yüksek komisyonlar isteyebilir. Eğer bu işte yeniyseniz paranızı daha düşük komisyonlu, masrafı az olan işlere yatırmanız sizin amacıyla artı olacaktır. Ayrıca, paranızı yatırım fonlarına koyarken, bankaların önünüze detaylı komisyonlar koyduğunu unutmamalısınız bu yüzden size sundukları seçenekleri iyi değerlendirmeye çalışın.

Yazıyı Paylaş:

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

DMCA.com Protection Status