Kazançlı Yatırımlar
Açık Provizyon Nedir?
Yazar: - 16 Kasım 2021
73
0

Açık provizyon nedir sorusu, pek çok banka müşterisi tarafından merak edilen sorular arasında yer almaktadır. Bazı durumlarda kişiler açık provizyon terimi ile karşılaşabilmektedir. Açık provizyon, kredi kartı ile yapılan alışverişlerin kartınıza yansıması için geçen süre denilir. Banka, yapılan işlemi onaylayana kadar bu işlem açık provizyonda beklemektedir. Banka onayladığı anda işlem açık provizyonda görülmez, banka kart ekstrenizde de yansır.

Açık Provizyon Nedir?

Açık Provizyon Nedir?

Başlıklar

Açık Provizyon Nedir, Açık Provizyon Neden Görülür

Açık provizyon aslında çok kısa bir süreliğine dahi de olsa her işlemimizde meydana gelmektedir. Çünkü bankanın işlemi onaylaması için bir müddet süre gerekir. Fakat bu onay işlemi genelde hızlı bir şekilde gerçekleştiği için müşteriler açık provizyonu genellikle görmezler. Yine de açık provizyonun görülmesinin bazı nedenleri mevcuttur.

Açık provizyon yazısı aşağıdaki sebepler ile görülebilmektedir:

  • Kullanılan POS cihazı ile ödeme yapılan kartın banklarının farklı olması,
  • Bankanın güvenilirliğinden şüphelendiği bir işlemin gerçekleşmiş olması
  • İnternet bağlantısının olmadığı ya da oldukça düşük olduğu bir yerde POS cihazı ile karttan ödemenin gerçekleştirilmiş olması

Gibi nedenler gösterilebilir.

Açık Provizyon Ne Kadar Sürer

Açık provizyon nedir sorusunu soran kişiler bu durumun ne kadar süreceğini de merak etmektedir. Açık provizyon işleminin ne kadar süreceği konusunda net bir bilgi vermek oldukça zordur. Bu durumu değiştiren bazı etmenler vardır. Bu etmenlerin başında alışverişin yapıldığı POS cihazı ile kullanılan kartın bankalarının aynı olmaması gelir. Bankalar farklı olduğu için işlemin onaylanma süresi gecikebilir. Bir de banka kartınızdan yapılan harcamalarda anormallik görürse, bu nedenle onaylama işlemini de erteleyip bunu araştırmak isteyebilir. Bu sebeple de açık provizyon süresi artabilir.

Fakat genel olarak söylenebilir ki; açık provizyon 1 – 2 gün kadar sürebilir. Banka genellikle aynı gün içerisinde bu işlemi hesabınıza aktarabileceği gibi hafta sonuna denk gelmesi, farklı banka POS cihazının kullanılması durumuna göre de 2 – 3 günü bulabilir. Eğer hesabınızda anormal bir aktivite saptanmışsa açık provizyon işlemi en geç 7 gün kadar sürebilmektedir.

Açık provizyon nedir adlı yazımızın sonuna, bu işlemi bankanızla iletişime geçerek iptal ettirebileceğinizi de eklemek isteriz.

Yazıyı Paylaş:

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

DMCA.com Protection Status