Kazançlı Yatırımlar
Altın Neden Değerli?
Yazar: - 15 Kasım 2021
75
0

Altın neden değerli sorusu, muhtemelen pek çoğumuzun aklına gelmiş olan bir sorudur. Özellikle son zamanlarda altının hızla yükselmesi ile birlikte insanlar bu durumu daha da sorgulamaya başlamıştır. Altının değerli olmasının elbette ki geçerli sebepleri vardır. Altının değer kaybetmeyip sürekli değer kazanmasının da mantıklı bir sebebi vardır. Bu yazımızda altının değeri hakkında kısaca bilgiler vereceğiz.

Altının değerli olmasının baş sebebi olarak altının kolay şekil alabilir bir maden olmasını örnek gösterebiliriz. Altın dışında kolay şekil alabilen maden yok mudur? Sorusuna cevap olarak elbette ki vardır, fakat altın rengi dolayısıyla da pek çok kişiyi kendisine çektiğini söyleyebiliriz. Bu nedenle altın, çok farklı şekillerde üretilebilmektedir. Altın gibi gümüş de kolay şekil alabilen bir maden olduğu için dünyada sık sık tercih edilmektedir. Fakat gümüş zamanla kararmaya başladığı için altından çok daha düşük fiyatlara alıcı bulmaktadır.

Altın Neden Değerli?

Altın Neden Değerli?

Altının Değerli Olması için 3 Diğer Neden

Altın neden değerli sorusunun ana nedenini açıkladıktan sonra diğer 3 maddeye de göz atabiliriz:

  • Altının değerli olmasının bir diğer sebebi ise altının oldukça düşük kaynama noktasına sahip olmasıdır. Böylece altın çok fazla enerji sarf etmeye gerek kalmadan eritilerek istenilen şekillere sokulabilmektedir. Atlının düşük erime sıcaklığına sahip olması, kullanılmış altınların yeniden eritilip başka altınlar üretilebilmesine olanak sağlamaktadır.
  • Altının değerli olmasındaki bir sebep de altının dünya üzerinde oldukça az rezervinin bulunmasıdır. Altın rezervi gün geçtikçe daha da azaldığı için altının değeri bununla ters orantılı olarak zamanla azalmayıp artmaktadır. Altının TL karşısındaki değeri bu nedene ek olarak ekonomik koşullardan da etkilenmektedir.
  • Altının değerli olmasının bir diğer etmeni de görünüşü ve dayanıklılığıdır. Dayanıklılıktan kasıt kararmamasıdır. Böylece hem şık görünüşe sahip olduğu için hem de uzun yıllar boyunca hiçbir zarar gelmeden kullanılabildiği için altın hep değerli görüşmüştür.

Altın neden değerli adlı yazımıza son verirken eskiden paraların altından üretildiğini, fakat ABD’deki altın rezervleri azalınca ABD zor duruma düşmemek için kağıt parayı dünyada yaygınlaştırmaya çalıştığını da eklemek isteriz.

Yazıyı Paylaş:

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

DMCA.com Protection Status