Kazançlı Yatırımlar
Altın Yatırımı Nasıl Yapılır?
Yazar: - 25 Mart 2020
359
0

Altın Yatırımı Nasıl Yapılır?

Türkiye’de en gözde yatırım ve birikim araçlarından biri olarak görülen altın, bir çok yatırımcı amacıyla enflasyon ve kağıt paranın değer kayıbı riskine karşı birikimlerin sayısal değerini korumada en güvenilir limandır.

Altın fiyatları uluslararası piyasalarda ABD doları cinsinden ve ons başına (1 ons = 31.10 gram) belirlenmektedir. Altın yatırımının, kolay görünmekle eş güdümlü başka yatırımlardan değişik olarak Türk Lirasının ABD doları karşısındaki sayısal değeri ve altının ABD doları cinsinden sayısal değerindeki değişimlerden aynı anda etkilendiği amacıyla, kısa vadede volatilitesi yüksektir.

Birikimlerini altına yatırım yaparak değerlendirmek isteyenler amacıyla bugünümüzde çok detaylı yatırım ürünlerinden meydana gelen bir alternatif yelpazesi mevcuttur. Kısa bir vakit evveline kadar altına yatırım gerçekleştirmek deyince yalnızca piyasadan fiziksel olarak altın satın alabilmek anlaşılıyordu. Ancak, banka kasalarında ya da evde gizlemek üzere kuyumculardan fiziksel olarak altın satın alabilmektan ibaret olan geleneksel altın yatırımının yanısıra, yatırımcılar bundan sonra internet üstünden altın satın alabilmek, altına endeksli kira sertifikaları ve tahviller, altın katılım fonları satın alabilmek ya da bankalarda vadeli, vadesiz ya da birikimli altın hesabı açtırmak hedefiyle altına yatırım yapılabilmektedirler.

Kuyumcudan Altın Almak
Yatırım hedefiyle fiziksel altın alanlar genelde kuyumculardan alış veriş etmeyi kolaylik yönünden tercih ediyorlar. Kuyumculardan darphane doğrulusunda basılan çeyrek, yarım ve tam sikke ve ziynet formundaki Cumhuriyet ya da Ata altınları, İAR İstanbul Altın Rafinerisi A.Ş. doğrulusunda imal edilen ve gram altın adı verdiği detaylı büyüklüklerdeki sertifikalı külçe altınlar satın alınabilmektedir.

İnternetten Altın Almak
İnternetten altın alabilmek giderek vakitgelen duruma gelen bir teknik olmuştur. Yatırımcılar internet üstünden fiziksel altın alabildikleri gibi altın hesapları açmak ya da altına dayalı sermaye ve para pazarı araçlarına yatırım gerçekleştirmek üzere fiziksel olmayan altın satın alabilmektedir. Online ticaret sitelerinden fiziksel altın alınabildiği gibi internet üstünden yatırım hedefiyle bankalarda altın hesabı açtırılarak, altın katılım fonları ya da VİOP sözleşmeleri satın alarak altın alınabilmektedir.

İnternetten fiziksel altın satın alabilmek: İnternet üzernden detaylı kanallardan altın satın alınabilmektedir. Güvenilen e-ticaret sitelerinden ve kuyumcuların internet sitelerinden fiziksel altın alımı kredi kartı ile ya da havale yolu ile yapılmakta ve altınlar kurye aracılığyla adrese teslim edilmektedir. Belirli oranda ödeme ve teslimat riski içermekle eş güdümlü itimat edilir sitelerden oluşturulan altın alımları yatırımcıya kolaylik sağlamaktadır. Hem de bankaların internet istelerinden de fiziksel altın alınabilmektedir.

Bankalarda açılan altın hesabına altın alabilmek: Yastık altındaki altınların ekonomiye kazandırılması hedefiyle bankaların tanıttığı banka altın hesabı gibi yatırım ürünleri hem birikim hedefiyle satın alınan ve evde saklanan altınların çalınma ya da kaybolma riskine karşı bankalara yatırılarak güvenilir bir biçimde saklanması ve hem de yatırımcıların açılan altın hesaplarına internet bankacılığı üstünden altın alınarak altın birikimlerini büyütmesi sağlamaktadır. Altın hesaplarında fiziki altın almaya lüzum kalmadan internet bankacılığı kanalıyla altın satın alınarak altın cinsinden birikim yapılabilmektedir.

Vadeli prosedür altın kontratı alabilmek: İnternetten altın almanın bir başka yolu da Borsa İstanbul’daki VİOP üstünden altına dayalı altın vadeli prosedür kontratlarıdır. Altın Vadeli İşlem Kontratı ile tespit edilen bir fiyat üstünden ve tespit edilen vade tarihinde teslim edilmek üzere altına dayalı kontrat satın alarak altın alım satımı yapılabilir.

Altın tahvili ya da altına dayalı kira sertifikası alabilmek: Oldukça yeni bir ürün olan altın tahvili ya da atına dayalı kira sertifikası Hazine ve Maliye Bakanlığı doğrulusunda ihraç edilmekte olup bankalar aracılıığıyla internet zerinden satışa sunulmaktadır. Yaıtırmışar hesaplarının olduğu bankaların internet bankacılığı kanalıya bu altın tahvillerine ve sertifikalarına yatırım yapabilirler.

Bankada Altın Hesabı Açtırmak
Bir çok banka vadeli ya da vadesiz mevduat hesabı açar gibi altın hesabı açmaktadır. Altın cinsinden birikim sağlamak ve fiziksel altın varlıkları güvenilir bir şekilde gizlemek iseyen yatırımcılar bankada altın hesabı açtırabilirler. Vadeli altın hesapları vade zamanı zamanıne göre belirti edilen faiz seviyesi üstünde faiz getirisi sağlar. Vadesiz altın hesapları ise faiz getirisi sağlamaz yalnızca altınların hesap işletim ücreti ve başka bir ücret ödemeden çalınma ya da kaybolma riskine karşı bankada güveni bir şekilde saklanmasını sağlar.

Yatırım Fonları
Altın katılım fonuna adı verdiği altın yatırım fonları da fiziksel altın almadan fakat altına dayalı yatırım yapılmasına imkân sağlar. Altın katılım fonları internet bankacılığı ya da ihraççı kurumların internet siteleri üstünden satın alınabilmektedir.

Yazıyı Paylaş:

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

DMCA.com Protection Status