Kazançlı Yatırımlar
Altın Yatırımı Türleri Nelerdir?
Yazar: - 06 Eylül 2021
72
0

Altın yatırımı türleri nelerdir sorusu, bir miktar parası olan ve bu parası ile altına yatırım yapmak isteyen kişilerin merak ettiği sorulardan bir tanesidir. Ülkemizde altın yatırımı, en çok tercih edilen yatırım seçeneklerinden bir tanesidir. Altın yatırımının çok fazla tercih edilmesinin nedeni, kağıt paranın değer kaybı ve enflasyon riskine karşı en rahat seçenek olmasıdır.

Altın yatırımı yapılırken iki seçenek vardır. Fiziksel olarak altın satın almak ve değerinin düşüp yükselmesine göre satmak. Bir diğer seçenek ise teknolojinin gelişmesi ile birlikte internet üzerinden altın alım satımı yapmaktır. Her iki altın yatırım çeşidinin de avantaj ve dezavantajları mevcuttur.

Başlıklar

Fiziksel Olarak Altın Alıp Satmak

Altın yatırımı türleri nelerdir sorusunu soran kişilerin genel olarak bildiği ve geleneksel olan yatırım çeşidi olan fiziksel altın alım satımı, kuyumculardan altın alınarak yapılan bir işlemdir. Fakat kuyumculardan altın alırken dikkat edilmesi gereken bazı konular mevcuttur:

  • Altın alacağınız kuyumcunuz güvenilir olmalı ve sürekli aynı kuyumcudan alışveriş yapmanız sizin için iyi olacaktır.
  • Satın alacağınız altının sahte olup olmadığına son derece dikkat etmeniz gerekmektedir.
  • Alacağınız altınların standartlara uygun özelliklerde olduklarına dikkat etmelisiniz. Altın alım satımı yaparken gramaj oldukça önemlidir. Çeyrek altının 1.75 gram, yarım altın 3.5 gram ve tam altın 7 gramdır. Bu altınlar 22 ayar altın olmak zorundadır. Sikke altınlardan olan Cumhuriyet altını ise 6.40 gram ağırlığındadır.
Altın Yatırımı Türleri Nelerdir?

Altın Yatırımı Türleri Nelerdir?

İnternetten Altın Alıp Satmak

Altın yatırımı türleri nelerdir sorusunun bir diğer cevabı olan internetten altın alıp satmak, yeni bir yöntemdir. Bu yöntem ile oturduğunuz yerden ister evde, ister işte yatırım yapabilme şansınız vardır.

  • İnternet üzerinden de fiziksel olarak altın alabilirsiniz. Bu işlemi kuyumcuların internet sitelerinden kolaylıkla yapabilirsiniz.
  • Banka hesabınızda altın hesabı açtırabilirsiniz. Bu işlem fiziksel olarak altın almak yerine altın cinsinden kar elde edebilirsiniz. Bu işlemin amacı kişilerin yastık altındaki fiziksel altınlarının ekonomiye kazandırılmasıdır. Altın yükseldikçe sizin altın hesabınızdaki yatırım miktarınızda da yükseliş olacaktır. Ayrıca evinizdeki fiziksel altınları hırsızlık vb. durumlardan korumak için altın hesabı açmak oldukça mantıklı bir seçenektir.
Yazıyı Paylaş:

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

DMCA.com Protection Status