Kazançlı Yatırımlar
Arbitraj Ne Demek: Arbitraj Kavramı
Yazar: - 22 Ekim 2021
87
0

Arbitraj ne demek sorusu, ekonomi ve borsa ile ilgilenen pek çok kişinin sorduğu ve internette de sık sık araştırdığı sorulardan bir tanesidir. Arbitraj, diğer pek çok kavram gibi yatırımcıları ilgilendiren bir kavramdır. Arbitraj kelime anlamı olarak, pahalanmış olan hisse senedi ya da döviz gibi değerli kıymetleri satarak daha karlı görünen ya da daha yüksek verim alabilme ihtimali bulunan başka bir değer satın almadır. Yani arbitraj, risksiz bir şekilde kar elde edebilmek için farklı piyasalardaki dengesizliklerden faydalanmaya verilen addır. Bu nedenle arbitrajın bir bakıma piyasalar arasındaki dengesizlikten faydalanma durumu olduğunu da söyleyebiliriz.

Arbitraj yapılması için oldukça hızlı hareket etmek gereklidir. Arbitraj işlemi için piyasadaki dengesizliğin hızlı bir şekilde fark edilip buna göre işlem yapılması şarttır. Aksi taktirde başka bir kişi ya da başka bir şirket bu dengesizliği görüp bundan faydalanır ve böylece piyasadaki eşitsizlik ortadan kalkar. Kar elde etme ihtimali de böylece yok olmuş olur. Arbitraj, faiz işlemlerinin risksiz olan kazançlarından daha fazla kazanç sağlamıyor ise yatırımcıya pek bir faydasının olacağı söylenemez.

Başlıklar

Arbitraj Ne Demek, Arbitraj Hangi Ürünlerde Yapılabilir

Arbitraj ne demek sorusunu yazımızın devamında yanıtlamaya devam edeceğiz fakat arbitrajı merak eden kişiler buna ek olarak hangi ürünlerde arbitraj yapılabileceğini de merak etmektedir. Bu nedenle bu konuda da açıklama yapılması gerekir. Arbitraj işlemi, genel olarak altın ve dövizde yapılan işlemlerdir. Altın ve döviz piyasalarında ani iniş ve çıkışların olabilmesi muhtemeldir. Bu nedenle yatırımcılar, bu piyasa dengesizliklerinden faydalanarak ellerindeki daha düşük fiyata almış oldukları altın ya da dövizi satarak daha fazla kar elde edebilir. Bir ülke içerisindeki altın ya da döviz piyasasındaki dalgalanmalara ek olarak uluslararası piyasalardaki dalgalanmalar da arbitraj işleminin yapılabilmesine olanak sağlamaktadır. Bu nedenle arbitraj işlemini yapmayı planlıyor iseniz piyasaları çok yakından takip etmenizi tavsiye ederiz.

Arbitraj Ne Demek

Arbitraj Ne Demek

Arbitraj İşlemi Nasıl Yapılır

Arbitraj ne demek diye soran kişiler mutlaka ya yatırımcıdır, ya da bir şirket sahibidir. Şirketler, özellikle zenginlik yönetimi yapan şirketler bu işlemi yapabilmek için yalnızca piyasaları takip etmekle kalmaz. Piyasaları gözle görünür bir şekilde yalnızca izleme alarak takip etmek, arbitraj işlemini kaçırmanız anlamına gelebilir. Çünkü arbitraj işlemi, bazı algoritmalar ile hesaplanarak görülmesi gereken ince bir detaydır. Bu nedenle zenginlik yönetimi yapan şirketler, arbitraj işlemini kaçırmamak için bazı algoritmalar kullanırlar. Böylelikle şirket arbitraj işlemi yakalayacağı anı bulur ve bu ana göre hareket eder.

Kısacası arbitraj işlemi yeni başlayan yatırımcılar için pek uygun bir seçenek değildir, bu alanda biraz uzmanlaşmak gereklidir. Deneyimli yatırımcılar ve şirketler, algoritmaları kullanarak arbitrajı yakalayabilir.

Arbitraj ile Para Kazanmak Mümkün Müdür

Piyasada her an her şey olabilir. Yatırımcılar bunu bilerek harekete geçmektedir. Fakat arbitraj yapmanın çok da kolay bir işlem olmadığı ve bu seçenekle para kazanmanın da aynı şekilde kolay olmadığı bilinen bir gerçektir. Özellikle son zamanlarda teknoloji ile birlikte tüm dünyada olan biten her şeyi anında öğrenebilme imkanına sahip olduğumuz için piyasalardaki büyük piyasa farklılıklarından sadece biz değil tüm dünya haberdar olmaktadır. Bu nedenle piyasalar hep bir denge halinde kalır ve arbitraj işlemi için uygun bir ortam oluşmaz.

Arbitraj ne demek sorusunu soran kişiler için tavsiye edilecek en önemli husus şudur: Piyasada biraz deneyim kazandıktan sonra arbitraj imkanı yakaladığınızda çok hızlı davranmanız sizin yararınıza olacaktır.

Yazıyı Paylaş:

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

DMCA.com Protection Status