Kazançlı Yatırımlar
Arz Talep Nedir?
Yazar: - 22 Eylül 2022
8
0

Arz Talep Nedir?

Arz Talep Nedir Arz ve talep, İktisadın en temel ve temel ilkelerinden biridir. Bir mal veya hizmetin fiyatını belirleyen bir pazardaki alıcılar ve satıcılar arasındaki etkileşimdir. Arz ve talep yasası, İktisattaki en önemli yasalardan biridir.

Arz ve talep yasası, basit kıtlık kavramına dayanmaktadır. Kıtlık, bir mal veya hizmetin sınırlı mevcudiyeti anlamına gelir. Bir mal için mevcut arzdan daha fazla talep olduğunda, malın fiyatı artar. Öte yandan, talepten daha fazla arz varsa, fiyat düşer. Arz ve talep yasası, serbest piyasa ekonomisinde fiyatı belirleyen anahtar kavramlardan biridir.

Bir piyasanın verimli olması için, karşılıklı olarak kabul edilebilir fiyatlarla işlem yapmaya istekli hem alıcılara hem de satıcılara sahip olması gerekir.

azit 2022 09 23T012147.177

Talep yasası: Talebi ne yönlendirir?

Talep yasası, ekonomideki en temel ilkelerden biridir. Diğer her şey eşit olduğunda, bir mal veya hizmetin fiyatı arttıkça tüketicilerin daha az satın alacağını belirtir. Bunun tersi de doğrudur – fiyat düştükçe daha fazla satın alacaklardır. Bu ilişki, talep eğrisinin aşağı eğimi ile temsil edilir.

Ama bu ilişkiyi ne yönlendiriyor? Ortaya çıkan birçok faktör var, ancak en önemlilerinden biri gelir. Gelirler arttıkça, insanların harcayacak daha fazla parası olur ve daha fazla mal ve hizmet satın almaya gücü yetebilir. Bu, talepte bir artışa neden olur. Tabii ki, talebi etkileyebilecek pek çok başka şey var – zevkler ve tercihler, modadaki değişiklikler, ikamelerin mevcudiyeti vb. – ancak gelir en önemli itici güçlerden biridir.

Arz yasası: arzı ne yönlendirir?

Ekonomide, arz yasası, ceteris paribus, bir mal veya hizmetin fiyatındaki bir artışın, arz edilen miktarda bir artışa yol açacağını belirten ilkedir. Bunun tersi de doğrudur – fiyattaki bir düşüş, arz edilen miktarda bir düşüşe yol açacaktır. Arz kanunu, ekonomideki en temel kanunlardan biridir ve piyasa dengesindeki değişiklikleri açıklamak ve tahmin etmek için kullanılır.

Arzdaki değişiklikleri yönlendirebilecek çeşitli faktörler vardır. En önemlilerinden biri maliyettir. Maliyetlerdeki bir artış (örneğin üretim maliyetleri), firmalar daha düşük fiyatlarla satmaya daha az istekli/güçlü olacağından arzda bir azalmaya yol açacaktır. Bir diğer önemli faktör ise teknolojidir. Teknolojideki bir gelişme, mal ve hizmetlerin üretilmesini daha ucuz ve daha kolay hale getirerek arzda bir artışa yol açabilir.

Sitemize GOOGLE’dan ulaşabilirsiniz.

Yazıyı Paylaş:
LİNKLER
Arz Talep Nedir Arz ve talep, İktisadın en temel ve temel ilkelerinden biridir. Bir mal veya hizmetin fiyatını belirleyen bir pazardaki alıcılar ve satıcılar arasındaki etkileşimdir. Arz ve talep yasası,

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

DMCA.com Protection Status