Kazançlı Yatırımlar
Askerlik Borçlanması Yaparak Erken Emeklilik Nasıl Olur?
Yazar: - 13 Şubat 2022
53
0

Erken emeklilik için erkeklere bir fırsat tanınmaktadır. Askerler askere gittikleri zaman işlerinde ve çalışma hayatlarından ayrılmak durumunda kalır. Uzun dönemli askerlik de 6 ay olduğu için en az 6 ay sigorta ödenmemiş olacaktır. Bu durum ise emeklilik yaşını daha da uzatır.

Başlıklar

Askerlik Borçlanması Nedir?

Askerlik borçlanması, askere giden erkeklerin askerlik içerisinde geçirdikleri sürenin bir kısmını ya da tamamını emeklilikte geçerli olması için ölüm primi ve yaşlılık malullük primi yatırılmasına denilir. Kişilerin askerde geçirdikleri süre onların prim gün sayısına eklenir. Bu sayede emekli olmaları gereken zamanda emekliliklerini alırlar.

Askerden muaf olanlar ya da askerlik yapmamış kişiler bu borçlanmadan yararlanamaz. Askerlik borçlanmasından yararlanabilmek için askerliğin erbaş ya da er olarak yapılması gerekir. Yedek subay okulunda zaman geçirenlerin, bu süreyi de askerlik borçlanmasına dahil etme şansları vardır. Askerlik süresi içerisinde kişinin adına emeklilik için herhangi bir Sosyal Güvenlik Kurumuna prim ödenmemiş olması gerekir.

Askerlik Borçlanmasıyla Erken Emeklilik Olunur Mu?

Askerlik borçlanması ile erken emeklilik vatani görevini yerine getirmek isteyen her Türk gencinin tercih ettiği bir durumdur. Kişiler askerlik görevlerini sigortalı bir işte çalışmaya başlamadan önce yaparsa askerlik borçlanması ile sigorta başlangıç tarihini daha öne çekmiş olacaktır. Bu sayede saha erken emekli olma şansını yakalarlar. Bu şekilde erken emekli olmak isteyen kişiler için kimi durumlarda yalnızca 1 günü kapsayan askerlik borçlanması için yeterli olacaktır.

Askerlik Borçlanması Nasıl Yapılır?

Askerlik borçlanması yapmak isteyen kişiler borçlanma talep dilekçesini e devlet üzerinden ya da Sosyal Güvenlik Kurumu sitesi üzerinden indirmelidir. İçerisinde istenen tüm bilgiler doğru ve eksiksiz bir biçimde doldurulmalıdır. Daha sonra kurumun ilgili birimine postayla gönderim yapılmalı ya da elden verilmelidir. Dilekçe kuruma ulaştıktan sonra personeller tarafından prim borcu hesaplanır. E-devlet üzerinden ya da posta yolu ile kişiye tebliğ edilmektedir. Tebliğ tarihinden yaklaşık 1 ay sonra borcun ödenmesi gerekir. Eğer bu süreç içerisinde borç ödenmezse başvurusu geçersiz sayılır. Bu durumda askerlik borçlanması için yeniden başvurmak gerekir.

Yazıyı Paylaş:

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

DMCA.com Protection Status