Kazançlı Yatırımlar
Banka Kredisi Dosya Masrafı İade İşlemi
Yazar: - 03 Haziran 2021
148
0

Banka Kredisi Dosya Masrafı İade İşlemi

Banka kredisi dosya masrafı iade konusu 2013 yılında kredi masraflarının haksız bir kazanç ile alındığı iddia edilerek, Tüketi Hakem Heyetine başvuru yapılarak gündeme gelmiştir. Bu tarihten beri banka kredisi dosya masrafı iade işlemleri bazı durumlarda yapılmaktadır. Şimdi gelelim size dosya masrafı iadesi nasıl yapılır bunu anlatmaya.

Peki Banka Kredisi Dosya Masrafı İadesi Ne demektir?

Banka kredisi dosya masrafı aslında bankanın tamamen bir haksız kazanç politikasıdır. Vatandaşın almış olduğu kredi üzerinden, dosya ve masraf ücretleri dışında kendisine ayrı bir ödenek oluşturduğu bir çeşit kazanç yöntemi de denilebilir.

Bu nedenle haksız kazanç önlenmesi kapsamında 2013 yılında düzenlemeyle başlayan ve 2014 yılında tamamen yürürlüğe giren banka kredisi dosya parası iadesi bir çok vatandaş için oldukça yara saracak bir merhem olmuştur.

Ayrıca yatırım yapmak isteyen ziyaretçilerimiz Bitcoin Nedir isimli yazımızı okuyabilir.

Özellikle belli miktarın üzerindeki kredilerde ciddi rakamlar oynadığı düşünülürse hiç fena takamlar denilemez.

Dosya Masraflarının İade Edilme Aşamaları Nelerdir?

  • İkametinizin bulunduğu ilin, ilçe hakem heyetine kredi kullanmış olduğunuz banka üzerinden alınan kredi masraflarının içerisinde bulunduğu belge ile başvurarak,
  • E-Devlet üzerinde ki Hizmetler sekmesinden yine aynı şekilde Bireysel Müşteri Hakem Heyeti sayfasından gerekli kişisel bilgilerin doldurulması ile yapılabilmektir.
  • Gerçeğe aykırı olmayan durumlar dışında istisnasız en kısa sürede Hakem Heyeti tarafından olumlu dönüş yapılan başvurular 3 ay içerisinde hesaplarına dosya masrafı ücret iadelerini kolayca alabilmektedir.
  • •Tüketici Hakem Heyetinin onay süreci ise 1-6 ay arasında değişmektedir. Bu nedenle bankanın ücreti yatırma süresi ile bu süre bir biri ile karıştırılmamalıdır.

Ne Gibi Durumlarda Ücret İadesi Yapılmamaktadır?

Bankalar bu konuda haksız bir kazanç işlemi içerisine girdiği için hakem heyeti ile çok fazla olumsuz sonuç yaşamamayı prensip edinmektedir. Ancak bazı durumları da kendi aleyhlerine değerlendirmek için her fırsatı şansa çevirmiyor denilmez.

Ayrıca kredi kartım çalındı diye üzülmeyin ve bu konu hakkında yayınladığımız yazımızı okuyun.

Mesela, 10 yılı geçmiş bir krediye ilişkin haklarını saklı tutarak zaman aşımı hakkından yararlanıp bu tarz başvurularda ödemeyi gerçekleştirmeme hakları bulunmaktadır. Bu nedenle başvuruda bulunurken bu sürede göz önünde bulundurmak oldukça önemlidir.

Bunun dışında haksız kazanç elde edilen masraf ücretleri vatandaşlara istisnasız başvuruları halinde ödenmektedir. Bunun içinde yapmanız gerekenleri yukarıda belirtildiği gibi yerine getirir iseniz geri ödeme işleminiz sorunsuz bir şekilde gerçekleşir.

Yazıyı Paylaş:

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

DMCA.com Protection Status