Kazançlı Yatırımlar
Banka Kredisi Ödenmezse Ne Olur?
Yazar: - 27 Eylül 2021
80
0

Banka kredisi ödenmezse ne olur sorusu, pek çok banka müşterisi tarafından sürekli sorulan bir soru haline gelmiştir. Banka kredisi işlemleri, oldukça stresli ve zor olan işlemlerdir. Bu nedenle insanlar banka kredilerini vaktinde ödeyemedikleri de mutlaka olmaktadır. Bankaların bu konudaki tutumu, bu yüzden merak edilmektedir.

Banka kredisinin ödenmediği taktirde nasıl bir yol izleneceği, yönetmelik tarafından belirlenmiştir. Bu nedenle bu belirlenen kurallara uygun bir şekilde ya ödeme yapılacaktır ya da banka kişinin mallarına haciz koyacaktır. Bu nedenle banka kredisinin en yakın zamanda ödenebilmesi oldukça mantıklı bir seçenektir.

Banka Kredisi Ödenmezse Ne Olur?

Banka Kredisi Ödenmezse Ne Olur?

Banka Kredisi Ödenmezse Uygulanacak İşlemler

Banka kredisi ödenmezse ne olur sorusunu soran kişiler için yapılacak işlemleri sizler için hazırladık:

  • Banka kredisi ödeme kuralları yönetmelikler ile uygulanmaktadır.
  • Banka kredisinin üst üste 2 ay ya da 2 taksit olarak ödenmediği taktirde banka, kredi sahibi olan müşteriye 30 günlük bir ek süre verir. Bu süre içerisinde banka, kredi sahibi olan müşterisinden borcunun tamamını dahi isteyebilmektedir. Eğer kredi sahibi olan müşteri üst üste 2 taksitini ödememişse, banka tüm inisiyatifi kendi eline geçirebiliyor. Bu durum da haliyle müşteri için daha zor bir durum olabiliyor.
  • Banka müşteriye ek olarak en fazla %30 kadar bir faiz uygulamasına geçebiliyor. Bu durumu açıklayacak olursak, %1lik bir faiz oranı ile anlaşılmışsa banka bu %1lik faiz oranını en fazla %30u yani 1.30u kadar artırabiliyor. Buna gecikme faizi denilmektedir. Banka, gecikme faizi üzerine yeni bir faiz koyamamaktadır.
  • Müşteriler, ödeme seçenekleri konusunda banka ile uzlaşmak isteyebilir. Fakat bu durum genel olarak çok zordur. Banka kredisi ödenmezse ne olur sorusunu soran müşteriler bilir ki, kredi düzenli olarak ödenmediği taktirde müşterinin kredi notu da hızlı bir şekilde düşer.
  • Banka müşterisi, başka bankalardan borç kapatma kredisi alarak biraz da olsa kendisini rahatlatabilir. Fakat bilinmelidir ki bu borç kapatma kredisinde de normal kredi işlemindeki işlemler ve kurallar neredeyse aynıdır. Buradaki amaç, kişinin tüm borçlarının bir araya toplanması isteğidir.
Yazıyı Paylaş:

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

DMCA.com Protection Status