Kazançlı Yatırımlar
Bankaya Altın Emanet Edilir Mi?
Yazar: - 24 Temmuz 2020
300
0

Yaşadığımız süre boyunca, sürekli bir işiniz var ise yatırım yapmak kaçınılmazdır. Bazılarımız bunu altın olarak bazılarımızda döviz olarak destekleriz. Yatırım yapmak insan doğasında yer alan bir davranış şeklidir. Özellikle yatırım konusunda altına karşı çok özel bir ilgimiz vardır. Yastık altı geleneksel altın anlayışımızın yerini artık banka altın hesapları almış bulunuyor.

Paramızı Nasıl Altına Yatırabiliriz?

Belirli bir miktar paranız var. Bu paranızı değerlendirmek istiyorsunuz. Seçenek olarak da altın size en cazip gelen yatırım şekli. Altına yatırımında kendi içinde kolları vardır. Paranıza altın alıp banka kasasına da koyabilirsiniz. Size özel olan kasanızda tüm altınlarınızı saklarsınız. O kasanın içinde ne kadar altın olduğunu sadece siz bilirsiniz. Aylık bir kira karşılığında kasanızı istediğiniz kadar kullanabilirsiniz. Anahtarı sadece sizde olan altın kasanızın sorumluluğu bankaya aittir.

Fakat içindeki miktarı sadece siz bildiğiniz için, altın birikiminizden siz sorumlusunuzdur. Kasa dışında başka bir yöntem daha vardır. İstediğiniz bankadan altın hesabı açtırıp gram altın da alabilirsiniz. Tabi bu durumda yine önünüze iki seçenek çıkıyor. Altın hesabınızı vadeli mi yoksa vadesiz mi açtırmak istiyorsunuz, bunun kararını vermelisiniz. Eğer vadesiz altın hesabı açtırırsanız, aldığınız kadar altın birikiminiz olur. Diğer türlü vadeli bir altın hesabı açarsanız, aldığınız altın aylık altın faizi getirir. Siz altınınıza değer kazandırmış olursunuz. Aylık faiz ya da günlük faiz ya da esnek şartlarla yatırımınızı yapabilirsiniz.

İstediğimiz Zaman Altın Bozdurmamalıyız?

Altın hesabını açtırdıktan sonra faiz günü gelmeden altın bozdurmak zararınıza olabilir. O yüzden vadeli altın hesabı açtırmak yatırımı sonuna kadar destekleyen bir davranış modelidir. Çünkü istediğimiz zaman rahatlıkla zararsız çekme şansı verilseydi yatırım yapılamadan zorda kaldığımız bir dönemde hemen bozdurma telaşına girebilirdik.

Bu şekilde katı olması, bizim verdiğimiz ani kararların zararlarını ortadan kaldırıyor. Vadeli ya da vadesiz altın hesabı açtırmak kısa vadede bir şey kazandırmasa da uzun vadede çok iyi geri dönütleri olan bir yatırım aracıdır. Önemli olan doğru zamanda, doğru bir kurumda altın hesabı için adım atmak.

Yazıyı Paylaş:

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

DMCA.com Protection Status