Kazançlı Yatırımlar
Başkasının Adına Kredi Çektim Ödemiyor
Yazar: - 24 Temmuz 2020
418
0

Günümüzde kredi kartları ve bankadan kredi alma oldukça yaygınlaştı. Hal böyle olunca dolandırıcılık vakaları da çoğaldı. Arkadaşı, kardeşi, akrabaları için kredi çekip sonrasında ödeme olmadığı için o kredi borcunu kendi ödemek zorunda kalan hatta hacizlik olan fazla sayıda mağdur bulunuyor. Öncelikle kimse için kredi çekemeyeceğinizi öğrenmeniz gerekiyor. Karşınızdaki kişinin kredi çekecek durumu olsa zaten bunu sizden istemez kendi adına kredi çeker.

Arkadaşınızı veya akrabanızı kırmamak adına alacağınız yanlış kararlar daha sonra sizin ve ailenizin, arkadaşınızın kırılmasından çok daha büyük olaylar yaşayabileceğinizi göz önünde bulundurun. Kredi çekeceğiniz dönemde dostunuzun maddi durumu iyi olabilir veya iyi gösterebilir. Krediyi aldıktan sonra maddi durumunun bozulmayacağı ya da size yalan söylemediğinin garantisi yoktur. Peki, bir yanlışa düştünüz krediyi çektiniz ve dostunuz ödeme yapamıyor, ne yapmanız gerekir?

Başkası Adına Kredi Çektim Ödemiyor, Ne Yapmalıyım?

Kredi çektiğiniz kişi ile aranızda anlaşma yaptınız mı? Elinizde mesajlaşma veya mahkemeye sunabileceğiniz başka bir belge var mı? Bunlar önemli unsurlar. Eğer elinizde mahkemeye sunabileceğiniz kanıtlarınız, anlaşmanız veya kişinin size ödeme yaptığına dair dekontlarınız varsa bu belgeler işinize yarayacaktır.

Kişi size ödeme yaptıysa ve elinizde buna dair dekontlarınız varsa, dekontlardaki ödeme kredi taksitiniz ile de örtüşüyorsa mahkemeye delil olarak sunabilirsiniz. Elinizdeki deliller ile dava açtınız diyelim ve yüksek ihtimalle davayı kazanır, paranızı alırsınız. Ancak dava sürecinde bankaya olan kredi borcunu ödemeye devam etmeniz gerekiyor, çünkü krediyi siz çektiniz.

Krediyi Başkasının Adına Çektiğime Dair Belge, Yazılı Anlaşma Yok Ne Yapmalıyım?

Elinizde herhangi bir yazılı anlaşma veya belge yoksa üzülerek söylemeliyim ki yapabileceğiniz pek bir şey yok. Banka krediyi alan kişi olarak sizi tanıyor ve başkasının adına aldığınıza dair belgeniz yok ise açacağınız davayı yüksek ihtimalle kazanamayacaksınız. Bu durumda karşınızdaki kişinin iyi niyetine dayanarak sağlıklı ikili ilişki kurmalısınız. Belki bu şekilde paranızı geri alabilirsiniz.

Başkasına Kefil Oldum Borcunu Ödemiyor Ne Yapmalıyım?

Bankalar günümüzde miktarı çok yüksek olmayan krediler için kefil istemiyor. Ancak dostunuz yüksek bir meblağ da kredi çekti ve siz de kefil oldunuz. Dostunuz borcunu ödemez ise öncelikle üzerine kayıtlı araba, ev, tapu, para varsa el koyulur. Eğer mal varlığı yoksa banka borcu sizden tahsil etmek ister.

Bu durumdan kurtulmanız mümkün değildir. Kefil olduğunuz için borcu ödemek zorundasınız. Çünkü banka krediyi verirken kefili, krediyi alan kişi ödeyemez ise parayı ondan alabilmek için istiyor. Ödemediğiniz takdirde gerçek borçlunun karşılaşacağı icra ve avukat gibi birçok sorunla karşılaşırsınız.

Yazıyı Paylaş:

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

DMCA.com Protection Status