Kazançlı Yatırımlar
BCG Matrix Nedir?
Yazar: - 01 Ekim 2021
73
0

Bcg matrix nedir sorusu, firma sahibi olan herkesi oldukça ilgilendiren sorulardan bir tanesidir. Bcg matrix, Boston Consulting Group tarafından 1970 yılında geliştirilmiş bir stratejidir. Bu strateji ile birlikte firmalar, satışını yaptıkları ürünlerin analizini yapma ve güçlü ve zayıf yanlarını bulma gibi işlemleri uygulayabilmektedir.

Bcg matrix, bir firmanın ürünlerini 2 x 2 matris şeklinde sınıflandırmaya yarayan bir stratejidir. Matrisin y eksenine pazarın büyüme oranı, x eksenine ise pazar payı yerleştirilir. Ürünün pazardaki liderine göre büyüme oranı hesaplanır ve daha sonra matristeki dörtgenlere yerleştirilir.

BCG Matrix ve Terimleri

Bcg matrix nedir sorusunu soran kişilerin bu matristeki terimleri de bilmesi gerekmektedir. Matrislerde 4 dörtgen mevcuttur: Yıldızlar (stars) , belirsizler (question marks), inekler (cash cows) ve köpekler (dogs).

BCG Matrix Nedir?

BCG Matrix Nedir?

Yıldızlar (Stars): Bu bölümde yer alan firmanın stratejisi büyümek olacaktır. Pazarın büyüme oranı yüksek ve firmanın en yakın rakiplerine göre pazar payı da yüksek demektir. Bu nedenle bu bölgede yer alan firmalara büyümeleri için destek vermek gereklidir.

İnekler (Cash cows): Firmanın Pazar payı yüksekken pazarın büyüme hızı düşükse bu durum şirkete sıcak para akışının olacağı anlamına gelmektedir. Fakat pazarın büyüme oranı düşük olduğu için bir artış beklenmemeli, aksine düşüşe geçmemek için şirket kendisini korumaya almalıdır.

Belirsizler (Question marks): Bu bölümde yer alan firmaların Pazar payı düşükken pazar büyüme oranı yüksektir. Bu durumda rekabet çok fazla yoktur. Şirket başına gelebilecek durumlardan dolayı belirsiz bir konumdadır. Eğer şirket Pazar payını artırırsa yıldıza terfi edebilir. Fakat tam tersi şekilde rakip şirketler daha fazla Pazar payı alırsa belirsizlikler köpeğe de dönüşebilir.

Köpekler (Dogs): Firmanın içinde bulunduğu durumda pazarın büyüme oranı ve firmanın Pazar payı da düşük demektir. Bu bölgedeki firmaların kapatılması ya da satılması önerilmektedir. Çünkü durum iyiye gitmemektedir.

Bcg matrix nedir sorusunu soran kişilere verilebilecek en net cevap: bu matrisin firmaların nasıl bir yol izleyeceği ile ilgili bilgi veren bir matris olmasıdır. Bu nedenle BCG matrisi, oldukça kullanışlı bir strateji ve analiz yöntemidir.

Yazıyı Paylaş:

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

DMCA.com Protection Status