Kazançlı Yatırımlar
Bedelli Askerlik Nasıl Hesaplanır?
Yazar: - 26 Şubat 2022
22
0

Bedelli askerlik nasıl hesaplanır sorusu askere gidecek olan her gencin aklında soru işareti olarak bulunur. Bedelli askerlik, devlete belli bir ücret ödenerek kısa süreli askerlik şansını gençlere yakalatır. Bedelli askerlik 21 gün olmasıyla birlikte ücretler de her sene değişmektedir.

Başlıklar

Bedelli Askerlik Ücreti Hesaplama

Bedelli askerlik para hesaplama 2019 senesinden beri 7179 sayılı olan asker alma yasasından sonra memurların aylık kazançlarının katsayısına göre hesaplanmaya başlamıştır. Memurluk Türkiye’de en çok yapılan meslekler arasında yer aldığı için bedelli askerlik hesaplaması yapılırken memurluk mesleği esas alınmaktadır.

Şu an bedelli askerlik ücreti 56,500 TL’dir. Memur maaşlarının katsayılarının altı ile çarpılması sonucunda bedelli askerlik ücreti hesaplanmaktadır. Hazine ve Maliye Bakanlığı bu konuyla ilgili bir genelge yayınlamıştır. Bu genelgede 2021 senesinin ikinci yarısında memurlarının aylık katsayıları 0,179797 olarak ilan edilmiştir. Bu kat sayıya göre bedelli askerlik ücretleri hesaplandığı zaman yaklaşık bedelli askerlik ücreti 56,500 TL olarak uygulanmaya başlayacaktır. Asgari ücret ve memur maaşlarının artmasıyla bedelli askerliğe de zam gelmiştir.

Bedelli askerlik başvurusu yapmak isteyenler ise e- devlet üzerinden ya da askerlik şubeleri üzerinden başvuru yapabilir. Bedelli askerlik başvurusu yapılırken askerlik ücreti de ödenmelidir. Ücretin ödenmediği sürede başvurular kabul edilmeyecektir. Bu sebeple son başvuru tarihine kadar bedelli askerlik ücretlerinin ödenmesi ve başvuruların eksiksiz bir şekilde tamamlanması gerekmektedir. Kişiler bedelli askerliğe alınmadığı zaman yatırdıkları ücreti gönderdikleri banka tarafından yeniden getirilecektir. Bununla birlikte bedelli askerlik başvurusu çok fazla olur ise kura uygulaması da yapılacaktır. Kurada çıkacak olan gençler bedelli askerlik yapma hakkı kazanacaktır.

Bedelli Askerlik Süresi

Bedelli askerlik süresi hesaplama işlemleri arama motorları üzerinden yapılabilir. Askerlik süresini hesaplamak isteyenler şafak hesaplama araçlarına ulaşarak burada gerekli olan tüm bilgilerin doldurulmasıyla süreyi hesaplayabilir. Askerlik süresi, sevk tarihi, yol izni hakkı, kullanılan izin hakkı, erken terhis, alınan ceza alanları doldurulduktan sonra askerlik süresi hesaplanmaktadır.

Bu hesaplama işlemi bedelli askerlik için çok da bir şey ifade etmemektedir çünkü bedelli askerlik süresinin 21 gün olduğu kesindir. Askerlerin ekstra ceza gibi durumlarla karşılaşmadığı sürece, askerlikleri de uzamaz.

Yazıyı Paylaş:

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

DMCA.com Protection Status