Kazançlı Yatırımlar
Bedelli Askerlik SGK Borçlanması Nedir?
Yazar: - 17 Şubat 2022
56
0

Bedelli askerlik SGK borçlanması askerler tarafından merak edilen bir konudur. Vatani görevini yerine getirmek için askere giden kişilerin bu süre içerisinde emeklilikte geçerli olmak üzere belli bir sigorta pirimi yatırılır. Buna da askeri borçlanma adı verilir. Son dönemlerde bedelli askerlik için başvuran sayısı çoktur. Askerlikte erlerin başlarına gelebilecek bir durumdan ötürü sigortanın yatırılıp yatırılmayacağı da tartışılan konular arasında yer alır.

Başlıklar

Askeri Borçlanma Nedir?

Askerlik SGK borçlanması için kişilerin askerde yedek subay, er ya da erbaş olması gerekir. Askeri borçlanma hakkı emeklilik yaşı için çok önemlidir. Pirimin yatırılması emeklilik yaşına da etki ettiği için kişiler daha erken emekli olabilir. Askeri borçlanma ve pirimin yatırılması için belirli şartların yerine getirilmesi gerekir. Bu şartlar için ilk olarak askerde görev alan askerlerin erbaş ya da er olarak vatani görevini yerine getirmesidir. Bu haktan yararlanmak isteyen kişilerin yedek subay okulunda geçirdiği süreç de dahil edilir. Askerden herhangi bir nedenden dolayı muaf olan kişiler askeri borçlanma hakkında sahip değildir. Aynı zamanda borçlanma sadece askerde kalma süresine göre hesaplanır.

Askerlik yapan erlerin sigorta pirimi bu süre içerisinde düzenli olarak yatırılır. Pirimler SGK’ya ödenir. Askerlik borçlanması için sigorta yapmak isteyen kişiler SGK’ya gidip askerliğini yaptığıyla ilgili belirli belgeleri toplayıp başvuru yapmalıdır. Başvurudan sonra askerlik için sigorta pirimi ödenmeye başlar.

Bedelli Askerlik SGK Borçlanması

Bedelli askerlik SGK borçlanması da son zamanlarda çok fazla araştırılmaya başlanmıştır. Bedelli askerlik yapacak olan kişiler normal askerlik kadar uzun süre birlikte kalmamaktadır. Normal askerlikte erler 180 gün birlikte kalırken bedelli askerlikte 28 gün birlikte kalırlar. Askerlik borçlanmasının en büyük amacı ise askerlik sürecinde kişilerin karşılaşabileceği herhangi bir kötü durumda sosyal güvenlik haklarından yararlanmaktır. Sosyal güvenlik hakkından mahrum kalan kişilerin askerde sigortası yapılır. Fakat bedelli askerlikte kişiler hem çok daha kısa süre içerisinde askerlik yapmaktadır hem de bedelli askerlik içerisinde askerler tüm eğitimi alamadıkları için kötü bir durumla karşılaşacakları birliklere gönderilmemektedir. Bu sebeple bedelli askerlik yapan kişiler sigorta hakkından yaralanmaz.

Yazıyı Paylaş:

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

DMCA.com Protection Status