Kazançlı Yatırımlar
Bekleyen Provizyon Ne Anlama Gelir?
Yazar: - 01 Eylül 2021
58
0

Bekleyen provizyon ne anlama gelir sorusu, bankacılık ile ilgilenen kişilerin aklına takılmış olabilen sorulardan bir tanesidir. Öncelikle, provizyon ne demek onu açıklamakta fayda var. Provizyon, ön onay anlamına gelen bir kelimedir. Bu sebeple bekleyen provizyon ifadesi de ön onaydan geçmek için bekleyen işlemlere verilen addır.

Bekleyen provizyon, kredi kartı sahibi olan kişilerin kart dokümanlarına baktıklarında görebilecekleri bir ifadedir. Bekleyen provizyon ifadesi, işlemin uygulanmış olduğu pos cihazının ve yapılan işlemin banka tarafından onaylanması için belirtilmektedir. Bir işlem kart işlemlerinizde bekleyen provizyon olarak gözüküyor ise bu işlem henüz banka tarafından onaylanmamıştır ve hesabınızdan da henüz bir para çekilmesi sağlanmamıştır. İşlem ne zaman bekleyen provizyondan çıkar ise, o zaman işleminiz ve işlemin yapılmış olduğu pos cihazı banka tarafından onaydan geçmiş olur.

Başlıklar

Bekleyen Provizyon Ne Anlama Gelir?

Bekleyen provizyon yazısı, bankanın müşterilerini güven altına almak için uygulamış olduğu bir işlemdir. Bu yazı, bankanın dolandırıcılık ya da sahte işlem gibi bir sorun ile karşılaşması durumunda ortadan kalkmaktadır. Böylece müşterinin hesabından para karşı tarafa geçmektedir. Provizyon onayı almış bir işlem doğrulanmış bir işlem anlamına gelir. Provizyon onayı almamış işlemler olduğunda ise banka müşterisine acil bir şekilde ulaşır, ya da bildirim göndererek müşterisini bu işlemin bir sorun olabileceği hakkında uyarır.

Bekleyen Provizyon Ne Anlama Gelir?

Bekleyen Provizyon Ne Anlama Gelir?

Bekleyen Provizyon Ne Kadar Sürer?

Bekleyen provizyon ifadesinin süresi oldukça değişkenlik gösterebilmektedir. Genel olarak işlemin yapıldığı aynı gün içerisinde bekleyen provizyon ifadesi ortadan kalkmakta ve işlem banka tarafından güvenli bulunmaktadır. Fakat bekleyen provizyon ifadesi, bankanın araştırma süresine bağlı olarak birkaç günü dahi bulabilir. Bekleyen provizyon ifadesinin en uzun olabileceği süre ise yaklaşık 7 gündür.

Bekleyen provizyon ne anlama gelir sorusunun yanı sıra provizyon işleminin iptal edilebilmesi de oldukça önemli bir konudur. Provizyon işlemi, bankaya geçerli bir sebep sunulduğu taktirde banka tarafından iptal edilebilir. Bu geçerli sebeplere örnek olarak kart sahibinin haberi olmadan alışveriş yapılması, karşı taraftan mal ya da hizmet alınamaması gibi durumlar örnek verilebilir. Banka bu durumları gözden geçirerek provizyon iptalini gerçekleştirecektir.

Yazıyı Paylaş:

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

DMCA.com Protection Status