Kazançlı Yatırımlar
Bileşik Faiz Nedir?
Yazar: - 27 Eylül 2022
8
0

Başlıklar

Bileşik Faiz Nedir?

Bileşik Faiz Nedir Bileşik faiz, ilk yatırımınız üzerinden faiz ve önceki dönemlerden birikmiş faiz kazandığınız zamandır. Bu, yalnızca ilk yatırımınız üzerinden faiz kazandığınız basit faizle karşılaştırılabilir.

Bileşik faiz, tasarruflarınızı artırmak için güçlü bir araç olabilir. Örneğin, yıllık %5 bileşik faizle 100$ yatırım yaptığınızı varsayalım. Bir yıl sonra 105 dolarınız olur. İkinci yılda 110,25 dolarınız olur ve bu böyle devam eder. Paranızın bileşik oluşturma yoluyla büyümesine ne kadar çok zaman tanırsanız, o kadar güçlü hale gelir.

Elbette, borcunuz varsa bileşik faiz de aleyhinize çalışabilir. Bunun nedeni, borçlu olduğunuz faizin, borçlu olunan anapara tutarına ek olarak tahakkuk eden faize göre birleştirilmesidir; bu, borç büyüdükçe bir tür kartopu etkisine neden olabilir.

Bileşik faiz, kafanızı toparlaması zor olabilecek bir finansal kavramdır, ancak paranızdan en iyi şekilde yararlanmak isteyip istemediğinizi anlamak önemlidir. Kısacası, bileşik faiz, ilk yatırımınız üzerinden faiz ve önceki dönemlerden birikmiş faiz kazandığınız zamandır. Bu, ne kadar uzun süre yatırım yaparsanız, o kadar çok para kazanacağınız anlamına gelir. Bileşik faiz, ödemenize veya almanıza bağlı olarak sizin lehinize veya aleyhinize çalışabilir.

Adsiz tasarim 1

Bileşik faizin dezavantajları

Para biriktirmeye çalışıyorsanız, bileşik faiz bir dezavantaj olabilir. Bileşik faiz ile hesabınızda ne kadar çok para varsa o kadar çok faiz kazanırsınız. Bu, hesap bakiyenizden daha fazla faiz kazanacağınız için para biriktirmeyi zorlaştırabilir.

Bileşik faizin diğer bir dezavantajı, tasarruflarınızda gerçek bir büyüme görmenin uzun zaman alabilmesidir. Bunun nedeni, faizin ana bakiyenize eklenmesidir, bu nedenle her yıl yalnızca mütevazı bir büyüme göreceksiniz. Örneğin, hesabınızda 10.000$ varsa ve %5 bileşik faiz kazanıyorsanız, ilk yıl yalnızca 500$ faiz kazanırsınız. Bileşik faizle paranızı ikiye katlamanız 10 yıl alacak.

Son olarak, paranıza erken erişmeniz gerekiyorsa, bileşik faiz bir dezavantaj olabilir.

Bileşik faizden en iyi şekilde nasıl yararlanılır

Bileşik faiz, zaman içinde servetinizi büyütmenize yardımcı olabilecek güçlü bir araçtır. Doğru kullanıldığında yuva yumurtanızı yapmanın harika bir yolu olabilir. Bileşik faizden en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olacak birkaç ipucu:

1. Erken ve sık yatırım yapın. Ne kadar erken yatırım yapmaya başlarsanız, paranızın o kadar uzun büyümesi gerekecektir. Ve ne kadar çok para yatırırsanız, o kadar hızlı büyüyecektir. Yani bir milyoneri emekli etmek istiyorsanız, şimdi yatırım yapmaya başlayın!

2. Vergi ertelenmiş hesaplardan yararlanın. 401(k)’ler ve IRA’lar, paranızın vergiden muaf olarak büyüyebileceği iki harika hesap örneğidir. Bu, paranızın daha fazlasının hükümet tarafından vergilendirilmek yerine bileşik faize gideceği anlamına gelir.

3. Yüksek kaliteli büyüme stoklarına yatırım yapın.

 

Sitemize GOOGLE‘dan ulaşabilirsiniz.

Yazıyı Paylaş:
LİNKLER
Bileşik Faiz Nedir Bileşik faiz, ilk yatırımınız üzerinden faiz ve önceki dönemlerden birikmiş faiz kazandığınız zamandır.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

DMCA.com Protection Status