Kazançlı Yatırımlar
Bir Düğün Kaç Paraya Mal Olur?
Yazar: - 09 Nisan 2022
24
0

Düğün masrafı evlenecek olan her çiftin dertleri arasında yer alır. Özellikle son dönemlerde her şeyin pahalılaşmasıyla beraber düğün için alınacak eşyaların da artması yeni evlenecek çiftlerin gözünü korkutur. Aslında düğün masrafı için net bir sayı söylemek doğru olmayacaktır. Çünkü düğün yapmak için çok fazla etmek bulunur

Başlıklar

Düğün Maliyetini Etkileyen Etmenler

Düğün maliyetleri, düğünün nasıl yapılacağına göre değişmektedir. Düğünün maliyetini değiştiren etmenler şu şekildedir;

  • Düğünün nerede yapılacağı en büyük etmenlerden biridir. Örneğin bir teknede düğün yapmakla mütevazı bir düğün salonunda düğün yapmanın fiyatları çok değişir.
  • Evlilik sürecinde çiftler sadece düğün için para ayırmaz. Kına gecesi, söz, nişan gibi özel günlere de ayrı para verilmektedir. Düğün kadar yüksek maliyetli olmasa da bu günler için tutulan mekanlar da yüksek fiyatlara kadar çıkabilir.
  • Evlilikte gerçekleştirilecek törenler için alınan kıyafetler düğün masrafını oldukça etkiler. Örneğin gelinlik ve damatlıklar yüksek fiyatlı olmaktadır. Bu nedenle gelinlik ya da damatlık kiralamak bu anlamda dama mantıklı olabilir.
  • Her evlenecek çiftin adeti arasında çeyiz düzmek vardır. Özellikle çeyiz içerisinde yer alan altınlar maliyeti çok fazla yükseltebilir.
  • Düğün için fotoğrafçı tutma ve düğün sırasında, düğün öncesinde çekim yapma da düğün maliyetleri içerisinde yer alır.
  • Düğün ve özel günlerde en önemli şey davetlilerdir. Davetlileri mutlu edebilecek davetiye, yemekler, içecekler genelde düğün organizasyonuna dahil olsa da seçime göre yüksek maliyetli olabilir.
  • Gelinin ve damadın saç- makyajı da göz önünde bulundurulmalıdır. Özellikle özel bir gün diye bazı akrabaların saç- makyajı da düğün sahipleri tarafından ödenebilir.

Toplam Düğün Masrafları

Düğün fiyatları en başta da denildiği gibi seçime ve isteğe göre değişse de 2022 senesinde ortalama bir düğünün maliyeti ortalama 170.000 TL olabilir. 76.000’i çeyiz, 46.000’i düğün, 38.000’i söz/nişan, 10.000 ise kına gecesi için düşünülmüştür. Nişan, söz ya da kına gecesi gibi diğer özel günler aile arasında yapılacaksa çok daha uygun bir fiyata getirilebilir. Çiftler genelde düğünlerini daha şaşalı yaşamak için nişan, kına gecesi, söz gibi diğer özel günleri daha az bütçeli ve küçük çaplı yapmaya özen gösterir.

Yazıyı Paylaş:

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

DMCA.com Protection Status