yandex
Kazançlı Yatırımlar
Bireysel Emeklilik İptali
Yazar: -14 Ağustos 2020
116

Bireysel emeklilik iptali nasıl yapılır yazımızda sizlere bu konu hakkında bilgi vereceğiz. Bireysel emeklilik sistemi, BES olarak adlandırılan sistem vatandaşların çalışma hayatı boyunca yaptıkları yatırımları uzun vadeli yatırımlara dönüştürmektedir. Yeni yasa ile çalışanlar bu sisteme otomatik olarak katılıyor.

Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir?

Bireysel emeklilik sisteminin temel amacı; çalışanların emekli oldukları zaman daha rahat edebilmesi için her ay maaşından, kazançlarının bir kısmını BES için ayırarak refah seviyelerini yükseltmektir. Zorunlu bireysel emeklilik sistemi 9 ocak 2017 tarihinden yürürlüğe girmiştir. Bireysel emeklilik zorunlu mu diye sormanıza artık gerek yoktur. Bu kanuna göre sigortalı olarak çalışan kişilerin maaşlarından %3’lük kesinti yapılır.

Bu kesinti bireysel emeklilik sistemine aktarılır ve bu birikimin üzerine %25 oranında devlet katkısı eklenir. Sisteme girişte sadece bir defaya mahsus 1.000 TL tutarında teşvik katkısı sağlanır. Bireysel Emeklilik Sistemi ile her ay ödenen katkı paylarının yüzde 25’ine karşılık gelen tutar devlet tarafında katkı olarak sisteme aktarılır.

Bireysel Emeklilik Sistemi Nasıl İptal Edilir?

Sisteme dahil edinildiğinden itibaren 2 ay içerisinde otomatik BES iptali için başvuruda bulunulabilir. Sistemden ayrıldığında biriken tutarda bazı kesintiler olur.

Bireysel emeklilik sisteminin birçok avantajının yanında dezavantajları da mevcuttur. Bireysel emeklilik iptali için ilgili bankanın BES müşteri hizmetlerine talep iletilir. Günümüzde bütün bankaların bireysel emeklilik sistemleri mevcuttur.

BES müşteri hizmetlerine iptal talebi ilettiğinde sisteme yatırılan tutar geri iade alınır. Müşteri hizmetleri haricinde internetten de form doldurarak iptal talebi oluşturulabilir.

Neredeyse bütün bankaların bireysel emeklilik sistemi olduğu için maaş hangi bankadan alınıyor ise iptal talebi de o bankanın müşteri hizmetlerinden yapılabilir. İptal durumunda, o güne kadar maaştan kesilen katkı payları ve varsa hesapta bulunan yatırım gelirleri geri iade edilir.

İki aylık cayma süresi bittikten sonra sistemden çıkmak istenilmesi durumunda biriken tutardan kurallar doğrultusunda kesinti olabilir. Bireysel emeklilik iptal etme işlemleri bankalar haricinde sigorta şirketleri aracılığı ile de olabilir.

Eğer bir banka aracılığı ile bireysel emeklilik sistemine dahil olunmuşa o bankanın BES müşteri hizmetleri ile görüşülüp iptal talebi oluşturulabilir. Sigorta şirketleri ile bireysel emekliliğe katılma durumunda ise aynı işlem sigorta şirketlerinin müşteri hizmetleri ile görüşülerek yapılır.

Bireysel emeklilik ile ilgili başka sorularınız varsa yorum bölümünde belirtebilirsiniz. Ayrıca düşük faizli krediler ve yatırım fırsatları hakkında bilgi almak için sitemizi takip etmeye devam edebilirsiniz.

Yazıyı Paylaş:

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

DMCA.com Protection Status