Kazançlı Yatırımlar
Bireysel Emeklilik Zorunlu Mu?
Yazar: - 28 Temmuz 2020
378
0

Bireysel emeklilik sistemi kısa adıyla BES, çalışanların aylık ödemeler vasıtasıyla yaptığı birikimlerle emekli olduktan sonraki hayatlarını sürdürmesine yardımcı olacak bir tasarruf aracı olarak adlandırılabilir. BES ile yatırılan katkı payları çeşitli fonlar ile değerlendirilerek, elde edilecek birikim yönlendirilebilir. BES’de emeklilik statüsü kazanabilmek için sistemde 10 yıl boyunca kalarak 56 yaşını doldurmuş olma şartını yerine getirmiş olmak gerekmektedir.

Zorunlu BES Nedir?

2003 yılında hayata geçen BES, 1 Ocak 2017 tarihinde yürürlüğe giren yeni bir yönetmelikle çalışanların maaşından zorunlu BES adı altında yapılan kesintiyle yeni bir boyut kazanmıştır. Buna göre, zorunlu bireysel emeklilik sistemi kapsamında 1972 ve üstü doğumlu, yani 48 yaş altı tüm çalışanların maaşlarında zorunlu BES adı altında kesinti yapılmaktadır. Zorunlu BES, hem kamuda çalışanlar hem de özel sektör çalışanları için geçerli bir uygulama. Zorunlu BES’in normal BES’e göre bazı avantajları ve dezavantajları bulunmakta.

Örneğin kendi isteğinizle yaptırdığınız BES’i yine kendi seçeceğiniz şirketle müzakere imkanınız bulunmaktayken zorunlu BES’de ise emeklilik planınız çalıştığınız şirketin anlaşmaya vardığı BES firmasının sözleşmesinde belirlenen şartlarda oluşturulmaktadır. Ayrıca normal BES’de aylık ödemeleri belirleme inisiyatifi sizdeyken zorunlu BES’de bu miktar maaşınıza göre otomatik olarak belirlenmektedir. Diğer taraftan zorunlu BES’in en önemli avantajı, kesinti yapılacak olan iki ay sonunda sistemden çıkmayan ve sistemde en az üç yıl süreyle kalan çalışanlara ise bir defaya mahsus olmak üzere 1.000 TL ilave devlet katkısı verilecek olmasıdır.

Zorunlu BES’den Nasıl Çıkılır?

Zorunlu BES uygulaması kapsamında her çalışanın brüt maaşının yüzde 3’ü kesilmektedir. Örneğin; brüt maaşınız 4000 TL ise, zorunlu BES kapsamında maaşınızdan 120 TL’lik bir kesinti yapılacaktır. Sisteme dahil olmamak gibi bir seçenek bulunmamakla birlikte, isteyenler zorunlu BES’e dahil olduğu ilk iki ayın sonunda sistemden ayrılma başvurusunda bulunarak yapılan kesintinin tamamını geri alabilecek.

Zorunlu Bireysel Emeklilik iptal hakkını 2 ay içerisinde kullanmayan çalışanlar, sisteme dahil olduğu tarihi takip eden üç yıl içinde sistemden çıktığı takdirde verilen devlet katkı payını alamamaktadır. Sistemden ayrılan kişinin BES hesabında bulunan birikim en geç 10 iş günü içerisinde çalışanın hesabına yatırılmaktadır.

Yazıyı Paylaş:

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

DMCA.com Protection Status