Kazançlı Yatırımlar
Bireysel Kredi Reeskontu Nedir?
Yazar: - 01 Kasım 2021
73
0

Bireysel kredi reeskontu nedir sorusu, pek çok banka müşterisi tarafından sorulan ve aynı zamanda internette de araştırılan konulardan bir tanesi haline gelmiştir. Bireysel kredi reeskontunun ne olduğunu bilmeyen, fakat bu uygulamaya tabi olan binlerce banka müşterisi bulunmaktadır. Herkesin haklarını savunabilmesi ve talep edebilmesi için bireysel kredi reeskontunun ne olduğunu öğrenmekte fayda vardır.

Herhangi bir bankada hesap açma işlemi ücretsizdir. Ücretsiz olarak açtığımız hesaplardan pek çok işlemi rahat bir şekilde yapmaktayız. Bu işlemleri ücretsiz yapabilmemizden dolayı ise bankalar müşterilerinden bir takım kesintiler yapmaktadır. Bu kesintilerden bir tanesi de bireysel kredi reeskontudur. Bu reeskontun uygulanması, kanunen bir haktır ve bu sebeple bankalar bunu uygulamaktadır.

Başlıklar

Bireysel Kredi Reeskontu Nedir, Nasıl Kesilir?

Bireysel kredi reeskontu nedir sorusuna cevap olarak bu reeskont, Vergi Usulü Kanununun 281 ve 285. maddelerine göre uygulanmaktadır. Sigorta şirketleri ya da bankalardan tahsil edilecek borç senetleri için reeskont işlemi uygulanmalıdır. Bu nedenle pek çok banka, bireysel kredi reeskontunu müşterilerinden kesmektedir. Bu işlem sayesinde bankalara ve sigorta şirketlerine nakit akışı sağlanmış olmaktadır. Bu kesinti banka ve sigorta şirketlerine ek olarak devlet ekonomisine de büyük katkıda bulunmaktadır.

Bireysel kredi reeskontunun her banka müşterisinden kesildiğini söylemek oldukça yanlış olacaktır. Bu reeskont kesintisi, bankadan yıl içerisinde bireysel ihtiyaç kredisi, ev kredisi gibi çeşitli kredilerden alan kişilerden kesilmektedir. Kredi almak ücretsiz olsa da, bankalar bu hizmete karşılık müşterilerinden bu kesintiyi yapmaktadır. Bu nedenle bu uygulama müşteriler tarafından pek hoş karşılanana bir uygulama değildir.

Alınması yasal olan bireysel kredi reeskontunu bankalar her yıl sonunda ya da yılın ilk ayında müşterilerinden kesmektedir. Reeskont miktarı, bankadan bankaya değişiklik gösterebilmektedir. Bu nedenle banka seçiminizi yaparken banka müşteri hizmetlerinden bu konu hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bireysel Kredi Reeskontu Nedir?

Bireysel Kredi Reeskontu Nedir?

Bireysel Kredi Reeskontu Nasıl Öğrenilir?

Bir diğer adı yıl sonu reeskont kesintisi olan bireysel kredi reeskontu, banka müşterilerinin vadesiz hesaplarından kesilmektedir. Bu kesintiye dair gerekli tüm bilgileri banka müşterilerine şeffaf bir şekilde açıklamak zorundadır. Aslında bu konu, müşteriler tarafından çok fazlaca eleştiri alan bir konudur. Çünkü genellikle bu kesinti, müşteriye haber verilmeden vakti geldiğinde otomatik olarak müşterinin banka hesabından çekilmektedir. Bu nedenle müşteriler de kredi alırken kesinti yapıldığını düşünerek banka ile problemler yaşayabilmektedir. Bu durumda ise direk olarak şikayet edecek kurum aramaktadırlar.

Müşteriler yıl sonu reeskont kesintisinin gerçekleştiğini yıl sonu hesap dökümünde görebilirler.

Bireysel Kredi Reeskontu Geri Alınabilir Mi?

Bireysel kredi reeskontu, banka ile iletişime geçilerek geri alınabilen bir kesintidir. Fakat bunun için, banka müşterisinin kesintiyi dikkatli bir şekilde takip edip yakalaması gerekmektedir. Bu kesintinin gerçekleşmesi yıl sonu hesap dökümünde ortaya çıktığı için müşteriler bu zaman diliminde banka ile iletişime geçebilirler.

Müşteriler, kesinti tutarının ne kadar olduğunun takibini mutlaka yapmalıdır. Daha sonra bu reeskont kesintisinin geri iade edilmesi için bankaya talep oluşturmalıdır. Fakat banka sözleşmesinde bireysel kredi reeskont kesintisi ile ilgili herhangi bir madde var ise, müşteri bu sözleşmesi imzalamış olacağı için bu durumda bankadan talep edebileceği herhangi bir şey olmamaktadır.

Banka müşterinin geri iade talebine olumlu cevap verdiğinde bu tutar müşterinin banka hesabına EFT ya da havale yolu ile aktarılmaktadır. Sözleşmede bireysel kredi reeskontuyla ilgili herhangi bir madde bulunmamasına rağmen banka bu tutarı müşteriye iade etmeyi reddederse, müşteri hukuki yollara başvurma hakkına sahip olur.

Yazıyı Paylaş:

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

DMCA.com Protection Status