yandex
Kazançlı Yatırımlar
Borsa Emirleri Nelerdir? Bilmeniz Gereken Temel Emir Tipleri
Yazar: -28 Mart 2020
201

Borsa Emirleri Nelerdir? Bilmeniz Gereken Temel Emir Tipleri

Alma ya da satma gibi borsa talimatlarına emir denmektedir. Eğer borsaya yatırım yapmaya karar verdiyseniz netlikle öğrenmeniz gereken birkaç esas emir türü var.

Dışarıdan bakınca bir tuşa basarak halledilebilecek prosedürler gibi gözüküyor lakin bemirler, gönderdiğiniz emrin çeşidine göre gayet karışık da olabilir. Karışık emirleri hiç kullanmayacak olsanız bile ne olduklarını bilmeniz yararınıza olacaktır.

Piyasa Emirleri
Piyasa emirleri en iyi fiyattan anında alım ya da satım yapma emirleridir. Eğer gönüllü bir alıcı ya da satıcı varsa verdiğiniz emir anında gerçekleştirilecektir. Bu prosedürler her vakit mümkün olan en iyi fiyattan gerçekleşir.

Diğer bir söyleyişle satın alırken mümkün olan en düşük fiyattan satın alacak, satış yapar iken de mümkün olan en yüksek fiyattan satış yapacaksınız. Ancak bu fiyatlar takas anında bile değişebiliyor. Bu yüzden pazar emirleri net bir fiyat üzerinden gerçekleşmez, verdiğiniz emrin değişik parçaları bile değişik fiyatlardan gerçekleşebilir.

Piyasa emrinde garanti olan tek şey, alıcı ya da satıcı olabildiğince verdiğiniz emrin gerçekleşecek olmasıdır.

Örneğin, Borsa İstanbul’da prosedür gören Migros’un 100 birim hissesini satışa koydunuz ve güncel hisse birim fiyatı 15,66 lira; prosedür gerçekleştiğinde 1.566 lira para kazanırsınız.

Limit Emirleri
Alım-satım emirlerinin daha ilerlemiş sürümleri olan limit buyruklerinde belirli bir fiyat limiti karşılandığında alım-satım gerçekleşir.

Diyelim ki NASDAQ’da prosedür gören Microsoft hissesi alabilmek istiyorsunuz. Hisselerin güncel fiyatı 110,89 dolar, lakin sizin Microsoft’un birim hissesine ödemek isteyeceğiniz maksimum ücret 90 dolar. Microsoft paylarıne 90 dolar limitli bir alım emri koyabilirsiniz; böylelikle Microsoft payları 90 dolar ya da bunun altına indiğinde alım gerçekleşir, Microsoft payları 90 doların altına inmediği prosese de buyruk gerçekleşmez.

Veya tersinden düşünüp elinizdeki Microsoft paylarıni satmak dilediğinizi varsayalım. 150 dolardan aşağı bir fiyata satış yapmaya niyetiniz yok. Bu halde Microsoft paylarınin birim fiyatı 150 doları bulunca satışın gerçekleşeceği bir limit emri verebilirsiniz.

Ancak burada fiyatlar limitin belirttiği rakamlara ulaşsa da alıcı ya da satıcı olmadığı takdirde emrin gerçekleşmeyeceğini unutmamakta yarar var.

Limit emirleri sadece belirli bir fiyatta çalışan alım-satım emirleridir. Size dilediğiniz fiyat konusu ile ilgili yardımcı olurlar.

Dur Emirleri
Belirli bir fiyat limiti olan limit emirlerinin aksine, stop emirlerinde belirli bir çıta fiyat bulunmaktadır ve prosedürler, o çıta fiyat üzerinden yapılır. Belirlenen çıta fiyata ulaşıldığında, dur emri pazar emriymiş gibi çalışır. Bu, dur emirlerinin çıta fiyatta netlikle gerçekleşeceğini garanti etmez.

Dur emirleri, her vakit amacıyla pazar emirlerinden öncelikli olurlar.

Piyasalar tespit edilen çıta fiyata vardığı vakit dur emri gerçekleşir ve prosedür, mümkün olan en iyi fiyattan gerçekleşir. Bu yüzden şayet çalkantılı bir hisseye stop emri verirseniz, o hisseye beklediğinizden çok daha çok (ya da az) para ödeme ihtimaliniz var.

Dur emirleri limit emirlerine benzerlik gösterir, lakin aynı şey değildirler. Bir limit emri belirli bir fiyatın üzerinde satış (ya da altında alış) yapmaya yararken dur emirleri tespit edilen fiyat çıtası karşılanınca pazar emirleri gibi çalışır.

Dur buyruklerinin genel fonksiyonu büyük kayıpları engellemektir.

Kredili Alım-Satım İşlemleri
Yatırımlarınız amacıyla kullanacağınız bir komisyon hesabı açarken bir adet de kasa hesabı açılması talebinde bulunabilirsiniz. Kasa hesabı, çalıştığınız borsa komisyonculuğu firmasından kredi alarak prosedür yapabilmenizi sağlar.

Daha çok kazanç getirme potansiyelinden dolayı kredili prosedürler çoğu yatırımcı amacıyla avantajlı gibi görünür, lakin mümkün bir kayıp durumunda zararın da artacağını unutmamak gerekir.

Yazıyı Paylaş:

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

DMCA.com Protection Status