Kazançlı Yatırımlar
Borsa Nedir ? Nasıl Oynanır ?
Yazar: - 25 Mart 2020
388
0

Son senelerde biraz parası olan herkes borsaya yatırım yapmanın hayalini kurmaya başladı. Fakat çoğu şahıs parasını katlamayı, doğru yatırım gerçekleştirmeyi özetle borsayla nasıl oynanacağını bilmiyor.

Borsa Nedir ?
Borsada akıllı yatırım yapabilmek amacıyla borsa nasıl oynanır kavramından evvelce borsa nedir sorusunun cevabını bilmek gerekir. Borsa şirketlere ait hisse senetlerinin, emtiaların ve detaylı materyallerin alım ve satım işleminin yapıldığı yerdir. İçerisinde hisse senetleri pazarı, emtia pazarı ve döviz pazarı gibi pazarlar bulunur.

Borsada Nasıl Oynanır ?
Borsada yatırım yapabilmek amacıyla ilk olarak resmi bir yatırımcı olmanız gerekir. Ülkemizde bütün borsa işlemlerini gerçekleştiren, yöneten kurum Borsa İstanbul A.Ş’dir. Sermaye Piyasası Kurulu ise borsadaki işlemleri yasa ve yönetmeliklere göre denetleyen kurumdur.

Bankalar ve yatırım kurumları borsadaki işlemlerinizi sizin adınıza yürütürler. Bu kurumların güvenilirliklerini, şartlarını, komisyon ücretlerini iyi araştırmak da her vakit yarar vardır. Çünkü her kurum ilk olarak kendi kazancını düşünür.

Borsaya Nasıl Başlanır ?
Hesap açtıktan sonra bir vakit pazar faaliyetlerini izleyerek hangi hisseye yatırım yapılacağına karar vermek gerekir. Borsada para kazanabilmek amacıyla ilk olarak tecrübe sahibi olmak şarttır. Bir yatırım hedefine sahip olmak, kendi stratejinizi saptamak çok önemlidir. Piyasayı iyi analiz etmeniz durumunda borsada para kazanabilirsiniz.

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB)
İstanbul Menkul Kıymetler Borsası 1985’in sonucunda kuruldu ve 2013 senesine dek aynı isimle sermaye pazarı üstüne takas hizmeti sundu. 1990’ların başında doruk yapan İstanbul Menkul Kıymetler Borsası 2013 senesinde ise adı, logosu ve sloganı değiştirilerek ve bugün herkezin bildiği Borsa İstanbul durumuna geldi. İşleyişi aynı olsa da yeni yüzüyle baştan yaratılan İMKB amacıyla düşünülen, daha çok yerli ve yabancı yatırımcının ilgisini çekmekti.

Yazıyı Paylaş:

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

DMCA.com Protection Status