Kazançlı Yatırımlar
Borsada En İyi Emir Tipi Hangisidir?
Yazar: - 28 Ekim 2021
119
0

Borsada en iyi emir tipi hangisidir sorusu, pek çok yatırımcı tarafından internet üzerinden de araştırılan bir konu haline gelmiştir. Borsada farklı emir tipleri bulunmaktadır. Emir tipi, alım ve satım gibi borsa talimatlarına verilen addır. Bu emir tipleri, borsada yapılan işlemlerin nasıl uygulanacağına karar verilmesi anlamına geliyor denilebilir. Bu nedenle insanlar borsada emir tiplerini kullanarak hisse alım satımı yapar. Fakat bu hisse alım satımı yaparken adet, fiyat gibi özelliklerin nasıl kararlaştırılacağı ise bu emir tipleri kullanılarak yapılır.

Borsada bir emir tipini kullanarak emir vermek, bir tuş ile yapılabilecek kadar kolay bir işlem gibi gözükse de, bu emir tipini uygulamaya karar vermek için oldukça çaplı bir araştırma yapmak gerekir. Daha sonra bulunulan duruma göre en uygun emir tipini kullanılır.

Başlıklar

Borsada Kullanılan Emir Tipleri Hangileridir?

Borsada en iyi emir tipi hangisidir sorusuna iyi bir cevap verebilmek için öncelikle borsada kullanılan emir tiplerinin neler olduğuna bir göz atmak gerekir.

Borsada en çok kullanılan emir tipleri 4 tanedir. Bunlar aşağıda listelenmiştir:

  • Limit Emir
  • Piyasa Emirleri
  • Piyasadan Limite Emir
  • Dengeleyici Emir
Borsada En İyi Emir Tipi Hangisidir

Borsada En İyi Emir Tipi Hangisidir

Limit Emir

Limit emir, hisse senedi alım satımlarında oldukça gelişmiş versiyon olan bir emir tipidir. Bu emir tipinde yatırımcılar istedikleri miktar ve fiyatı sisteme bildirebilmektedir. Böylelikle oldukça öznel bir seçim şansı sunan limit emirle yatırımcılar diledikleri şekilde emir vererek hisse senedi alım satımı yapabilmektedir.

Bu duruma şu şekilde örnek verilebilir: Yatırımcının almak istediği hisse senedi birim fiyatı 100 TL olsun. Fakat yatırımcı bu hisse senedini 80 TL’ye almayı planlıyor ise o zaman 80 TL limitli bir emir koyarak hisse bu fiyata düştüğünde alımın gerçekleşmesini sağlayabilmektedir.

Piyasa Emirleri

Piyasa emirlerinde yatırımcı fiyat belirlemeden, yalnızca adet belirleyerek hisse senetlerini alabilme imkanına sahiptir. Yani yatırımcı alacağı hisse senedini en düşük fiyattan satın alabilirken aynı zamanda olabilecek en yüksek fiyattan da satabilecektir. Bu nedenle bu piyasa emirleri kesin bir fiyata bağlı değildir.

Piyasadan Limite Emir

Borsada en iyi emir tipi hangisidir sorusu için oldukça düşündürücü olan piyasadan limite emirin piyasa emrinden tek farkı, satış gerçekleşmediğinde olabilecek olan en düşük fiyat otomatik olarak limit fiyatlı emire dönüşür ve sistemde pasif hale geçer. Eğer karşı tarafta bekleyen bir emir olmaması halinde ise bu işlem iptal edilir.

Dengeleyici Emir

Tek fiyat yönetimi uygulanan tüm seans bölümlerinin açılış ve kapanış seansları da dahil olarak fiyat belirleme sürecinde hesaba katılmayan, fakat belirlenen eşleşme fiyatı seviyesinde karşılanmadan kalan emirlerle işlem yapılmak üzere girilen emirlerdir. Eşleşmeden kalan dengeleyici emir iptal edilir.

Borsada En İyi Emir Tipi Hangisidir?

Borsada en iyi emir tipi hangisidir sorusuna gelecek olursak, borsada en iyi emir tipi limit emirdir. Limit emirin yatırımcıyı istediği şekilde hareket edebilmesine olanak sağlaması ile birlikte limit emir en çok tercih edilen emir tipi haline gelmiştir. Limit emir, ayrıca yatırım ve finansal işlemlere yeni başlamış kişiler için de oldukça kolay bir seçenek olacaktır. Diledikleri miktarda diledikleri fiyata hisse senedi almak ya da satmak için bu emir uygulanmalıdır. Böylece istenilen yatırıcım özgür bir şekilde yapılmış olur.

Borsada her emir tipini deneyimlemek kişilerin yatırım araçlarına daha da hakim olmasını sağlar. En iyi emir tipinin limit emir olması, diğer emir tiplerini de risksiz yatırımlarda kullanmanıza asla engel olmamalıdır.

Yazıyı Paylaş:

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

DMCA.com Protection Status