Kazançlı Yatırımlar
Borsada Kısa Pozisyon Ne Demek?
Yazar: - 28 Eylül 2021
54
0

Borsada kısa pozisyon ne demek sorusu, yatırım yapmaya meraklı olan pek çok kişinin sorduğu sorular arasında yer almaktadır. Kısa pozisyonun diğer bir adı short pozisyondur. Borsada kısa pozisyon ya da uzun pozisyon alınabilir.

Borsadaki kısa pozisyonun tanımı: Bir malın değerinin ileri bir tarihte düşmesi beklentisiyle satış yapılmasıdır. Bu durumda bu yatırımcı, kısa yani short pozisyon almıştır. Kısa pozisyon alınmış olan kıymet, değer kaybettiğinde satılarak kar edilmiş olur. Kısa pozisyonun tanımı genel olarak bu şekildedir.

Kısa Pozisyon Hangi Kıymetlerde Nasıl Uygulanabilir

Borsada kısa pozisyon ne demek sorusunu soran kişiler aynı zamanda hangi kıymetler için kısa yani short pozisyon alınabileceğini de merak etmektedir. Kısa pozisyon, pek çok farklı kıymet için kullanılabilmektedir. Kısa pozisyon genel olarak para birimlerinde kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra hisse senetlerinde de sık sık kısa pozisyon alınabilmektedir. Fakat kısa pozisyon alırken, elinizdeki paranızı kara çevirebilmek için oldukça kapsamlı bir araştırma yapmanız gerekmektedir. Yatırım yapacağınız kıymetin değeri ilerleyen zamanlarda artacak mı azalacak mı, bunun analizini iyi yaparsanız kar elde etme şansınız çok daha yüksek olacaktır.

Borsada Kısa Pozisyon Ne Demek?

Borsada Kısa Pozisyon Ne Demek?

Kısa pozisyon almak isteyenler için dolar cinsinden küçük bir örnekleme yapılabilir:

  • Elinizde 200 dolarınız olduğunu varsayalım. Doların bir süre sonra değer kaybedeceğini düşünüyorsunuz ve bu sebep ile kısa pozisyon alacaksınız. Doların 10 TL olduğu zaman diliminde kısa pozisyon yapmaya karar verip elinizdeki 200 doları Türk Lirasına çevirdiniz ve şu anda elinizde 2000 Türk Lirası var. Tahmininiz gerçekleştiğinde dolar 8 Türk Lirasına kadar geriledi ve siz elinizdeki 2000 Türk Lirası ile tekrar 200 dolar alırsınız. 200×8= 1600 Türk Lirası olacağından elinizde 400 Türk Lirası karınız ile birlikte 200 dolar olmuş olur. Böylece 200 dolara 400 Türk Lirası kar elde etmiş olursunuz.

Borsada kısa pozisyon ne demek diye merak edenler için en önemli uyarı; borsada kısa pozisyon yapmadan önce yatırım yapacağınız kıymetin değerinin geleceğini çok iyi bir şekilde analiz etmeniz gerektiğidir. İyi analizler iyi karlar getirecektir.

Yazıyı Paylaş:

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

DMCA.com Protection Status