Kazançlı Yatırımlar
Borsada Temel Analiz Nedir?
Yazar: - 30 Ekim 2021
89
0

Borsada temel analiz nedir sorusu, pek çok yatırımcının merak ettiği konulardan bir tanesi haline gelmiştir. Temel analiz, çok komplike gibi gözükse de aslında sanıldığı kadar kavraması zor bir kavram değildir. Temel analiz, borsada çok uzun yıllar boyunca kullanılan yöntemlerin başında gelir. Temel analiz ile birlikte, hisse senedi piyasasındaki şirketlerin değerlendirilmesi yapılır. Böylece hisse senedi alacak olan yatırımcılar, temel analiz ile birlikte şirketleri değerlendirerek hangi şirketten hisse senedi alacağına, yani hangi şirkete ortak olacağına karar vermiş olur.

Temel analiz gibi borsada kullanılan bir diğer analiz türü teknik analizdir. Teknik analiz ve temel analizin her ikisi de borsadaki hisse senedi satışı yapan şirketleri değerlendirmeye yarasa da aralarında belirgin bir fark vardır. Teknik analiz ile birlikte hisse senedi fiyatlarındaki küçük değişikliklerden yararlanılır. Yani kısa vadeli hisse senedi alım ve satım işlemlerinde teknik analiz kullanılır. Temel analiz ise daha geniş çaplı bir bilgi vermektedir.

Borsada Temel Analiz Nedir?

Borsada Temel Analiz Nedir?

Başlıklar

Borsada Temel Analiz Nedir, Ne İşe Yarar?

Borsada temel analiz, teknik analize zıt olarak daha uzun ve orta vadeli değer arayışları için tercih edilen bir analiz türüdür. Bu nedenle temel analiz, şirketin geleceği ile daha çok ilgilenmektedir. Yatırımcılar da orta ve uzun vadeli hisse senetlerindeki değişikliklere bakarak neye göre yatırım yapacaklarına karar vermektedir.

Temel analiz yapılırken hisse senedi satışı yapan şirketin sattığı bu hisse senedinin orta ve uzun vadede fiyat açısından nasıl değişikliğe uğrayacağı tahmin edilmektedir. Bu tahmini yaparken ise belirli birtakım bilgilerden yararlanılmaktadır. Bu bilgilerin en başında şirketin mevcut olan ekonomik ve finansal bilgileri yer alır.

Şirketlerin gelir tabloları, finansal oranları, bulunduğu sektör içerisindeki yeri ve tutumu, bilançosu gibi pek çok farklı ekonomik kavram üzerinde durulur ve araştırma bu şekilde yapılır. Bu bilgilere bakılarak şirketin ekonomik durumu hakkında bazı çıkarımlarda bulunur. Tabii ki bu çıkarım her zaman %100 doğru sonucu vermeyebilir. Bu nedenle temel analiz gibi analiz türleri, şirketlerin ekonomik durumları üzerinden tahmin yürütme şeklidir de denilebilir. Bu tahmin yürütme ve şirketlerin ekonomik durumları üzerinde yorum yapma işlemi için oldukça deneyimli olmak gerekir. Aksi taktirde yanlış yatırımlar yapılarak para kaybedilmesi işten değildir.

Temel Analiz Nasıl Yapılır?

Borsada temel analiz nasıl yapılır sorusu için şirketlerin ekonomik durumlarına ait bilgilerin elde edilmesi şarttır. Bu bilgileri şirketlerin internet sitelerinden aylık, 3 aylık ya da 6 aylık gibi finansal raporlarına bakarak elde edebilirsiniz. Bu bilgiler temel analizde kullanılacak nicel, yani sayısal verileri oluşturur. Temel analizin tam ve doğru bir şekilde yapılabilmesi için şirketlerin nitel verilerine de göz atmak gerekir. Nitel veriler arasında şirketin yönetim kadrosu, güncel haberleri ve rekabet gücü gibi bilgilere de ulaşmak gerekir. Böylece şirketin sektördeki konumu hakkında da kısaca bilgi edinilmiş olur.

Bir şirketin satışa sunmuş olduğu fiyatı 20 lira olan 1.000.000 adet hisse senedi olduğunu düşünelim. O halde bu şirketin hisselerinin piyasa değerinin 20.000.000 olmaktadır. Yapılan temel analiz ışığında bu şirketin hisselerinin toplam değerinin 30.000.000 olduğu hesaplanmış olsun. O halde 20 liradan satışa sunulan hisse senetlerinin fiyatının 30 liraya yükselebileceği ihtimali var olacağı için bu şirketin hisse senetlerini 20 liradan alma mantıklı bir seçim olacaktır.

Borsada temel analiz öğrenmek için pek çok farklı yöntem vardır. Özellikle son zamanlarda rağbet göre online eğitimler, bu tarz bilgilerin öğrenilmesi için en iyi yöntemlerden birisidir.

Yazıyı Paylaş:

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

DMCA.com Protection Status