Kazançlı Yatırımlar
Çapraz Kur Nedir?
Yazar: - 11 Eylül 2022
9
0

Başlıklar

Çapraz Kur Nedir?

Çapraz Kur Nedir Dövizde, çapraz para birimi, hiçbir para biriminin ABD doları olmadığı, birbirine karşı işlem gören iki para birimidir. Örneğin, euro ve Japon yeni çapraz döviz çifti olarak kabul edilecektir. Çapraz döviz ticaretinin ana faydası, sadece ABD doları ile ticaret yapmaktan daha fazla kâr fırsatı sunabilmesidir.

Çapraz döviz ticareti yapmanın bir başka avantajı da portföyünüzü çeşitlendirmenize ve genel riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilmesidir. Yatırımlarınızı farklı para birimlerine yayarak, belirli bir para biriminin zayıflaması veya değişken dalgalanmalar yaşaması durumunda zarar görme olasılığınız azalır.

Elbette, çapraz para birimleri ticareti ile ilgili bazı riskler de vardır. Örneğin, kendi para biriminize geri dönerken gizli ücretlere veya olumsuz döviz kurlarına dikkat etmeniz gerekebilir.

azit 2022 09 11T044144.404

 

Döviz Piyasası

Çapraz para birimi, iki farklı para biriminin alınıp satıldığı bir döviz piyasasıdır. En yaygın çapraz döviz türü, Euro’nun ABD Doları ile ticareti olan EUR/USD’dir. Çapraz döviz ticaretinde, bir para biriminin değeri bir başkasıyla değiştirilir. Çapraz döviz ticaretinin amacı, iki ülke arasındaki faiz oranlarındaki farklılıklardan yararlanmaktır.

Örneğin ABD Dolarının Euro karşısında güçleneceğine inanıyorsanız USD/EUR alırsınız. Tahmininiz gerçekleşirse ve USD güçlenirse, işleminizden kar elde edersiniz. Benzer şekilde Euro’nun USD karşısında zayıflayacağını düşünüyorsanız EUR/USD satarsınız.

Çapraz döviz alım satım işlemleri genellikle brokerler veya bankalar aracılığıyla yapılır. Ayrıca bazı çevrimiçi brokerlerle çapraz para birimi hesabı da oluşturabilirsiniz.

Çapraz Döviz Çeşitleri

Çapraz döviz çifti, ABD doları olmayan birbirine karşı işlem gören iki para birimidir. Örneğin EUR/USD, euro ve ABD dolarını içerdiğinden çapraz döviz çiftidir, ancak karşıt para birimi de değildir.

Çapraz döviz çiftleri, döviz kurlarındaki değişikliklerden kaynaklanan risklerden korunmak veya fırsatlardan yararlanmak için kullanılabildiğinden, forex yatırımcılarının anlaması önemlidir. Örneğin, bir tüccar euronun ABD doları karşısında değer kazanacağına inanıyorsa, bu hareketten kâr etmek için EUR/USD satın alabilir.

Benzer şekilde, bir tüccar Japon yeninin ABD doları karşısında değer kaybedeceğine inanıyorsa, değerdeki bu düşüşten yararlanmak için USD/JPY satın alabilir.

Çapraz para birimi, iki farklı para biriminin ticaretini içeren bir tür döviz takasıdır. En yaygın çapraz para birimi türü, Avrupa Birliği’nin euro’su ile ABD doları arasında bir takas olan EUR/USD’dir. Diğer yaygın çapraz para birimleri arasında GBP/USD (Büyük Britanya sterlini ve ABD doları), AUD/USD (Avustralya doları ve ABD doları) ve JPY/USD (Japon yeni ve ABD doları) bulunur.

Çapraz para birimleri, her bir ülkeden bir para biriminden oluşan çiftler halinde işlem görür.

Sitemize GOOGLE‘dan ulaşabilirsiniz.

Yazıyı Paylaş:
LİNKLER
Çapraz Kur Nedir Dövizde, çapraz para birimi, hiçbir para biriminin ABD doları olmadığı, birbirine karşı işlem gören iki para birimidir. Örneğin, euro ve Japon yeni çapraz döviz çifti olarak kabul edilecektir.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

DMCA.com Protection Status