Kazançlı Yatırımlar
‘Chainlink Killer’ Olarak Ünlenen API3 Nedir?
Yazar: - 04 Mart 2022
27
0

API3, merkeziyetsiz olan API’lerin uygun ölçekte oluşturulmasını, yönetilmesini ve bunlardan para kazanılmasını sağlamak amacıyla yapılan ortak çabadır. Bir Uygulama Programlama Arayüzü anlamına gelen API, hizmet ve bilgi alışverişiyle beraber birbiri ile etkileşime girmesini sağlayan, mobil ve web uygulamaları tarafından kullanılan, tanımlanmış ve belgelenmiş olan bir protokoldür.

Özellikle çevrimiçi işletmelerin kullandığı bu kanallar hem yapım süresi hem de maliyet açısında verimlilik sağlamaktadır. API3 nedir sorusunun en basit tanımı ise şu şekildedir: WEB 3.0 için merkeziyetsiz uygulamalar geliştiren API3, veri akışının güvenli bir şekilde sağlanması için uygulamalar sunmaktadır. Chainlink killer olarak da adlandırılan API3, bu açıdan akıllı sözleşmeleri geliştirerek kullanıcılar için yenilikçi çözümler üretmiştir.

API3 Nedir, Özellikleri Neler?

Merkezi olmayan topluluklar tarafından yönetilen API3, gücünü kripto para topluluklarından almaktadır. Airnode tarafından yönetilen ve üçüncü taraf bağımlılığını tamamen sonlandıran bu yapı, sunucusuz oracle düğümü ve ağın güvenliğini çok yüksek bir seviyeye çıkarmaktadır. API3 özellikleri arasında bulunan bir diğer özellik ise, API3’nin dAPI kullanıcıları için API3 tokeni sağlamasıdır. Aynı zamanda, Kleros, merkezi olmayan bir alet tutucuyu da entegre eden, anlaşmazlık çözümü için yenilikçi bir çözümü platforma entegre etmeyi başarmıştır.

API3, ağ güvenliğinden sorumlu merkezi olmayan bir topluluğa sahiptir. Bu nedenle API3 tokenleri, platformda alınacak kararlarda (yani yönetişim modelinde) anahtar rol oynamaktadır. Platform, zincirler arası işlemleri büyük ölçüde desteklemektedir. Farklı blok zincirleri arasında işlem yapılmasına izin veren bu yapı, blockchain şirketlerinin üzerine yoğunlaştığı konulardan biridir. Akıllı sözleşmeleri işlemek için gerçek dünya verileriyle etkileşim kurmak adına API3 detayları, diğer blok zincirleriyle de kullanılabilmektedir.

Chainlink Nedir?

San Francisco merkezli ve finansal teknoloji şirketi olan SmartContract, 2017 yılının Haziran ayında Ethereum blok zinciri ERC-20’ye dayanan Chainlink’i başlatmıştır. Bu platformun geliştiricileri, akıllı kontratların veri akışı, geleneksel banka hesabı ödemeleri ve Web API’leri gibi zincir dışı kaynaklara erişimi izin vererek akıllı kontratlar ve blok zinciri arasında bir bağlantı sağlamayı amaçlayan güvenli bir blok zinciri aracı amacıyla bu platformu geliştirmiştir.

Bu sistem, blockchain olmayan sistemlerin akıllı kontratlar ile beraber blockchain sistemine entegre edilmesine yardımcı olmaktadır. API tabanlı hizmetler için blok zinciri sistemlerinin entegrasyonu, API tabanlı şirketler için işlem güvenliği, üçüncü taraf müdahalesi ve gelişmiş kullanılabilirlik dahil olmak üzere birçok avantaj sağlamaktadır. Blockchain teknolojisinin gelişmesiyle birlikte birçok şirket ve hizmetin blockchain sistemine adapte olması veya birçok yönden kendi blockchain sistemlerini kurması zahmetli bir süreçtir. Bu noktada, Chainlink sistemi, bu blockchain olmayan sistemlerin akıllı sözleşmelerle blockchain sistemlerine adapte olmasını sağlamaktadır.

Yazıyı Paylaş:

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

DMCA.com Protection Status