Kazançlı Yatırımlar
Ciro Nedir?
Yazar: - 04 Eylül 2022
9
0

Başlıklar

Ciro Nedir?

Ciro Nedir? İş dünyasında ciro veya personel devri, çalışanların bir kuruluştan ayrılma oranıdır. Devir, yüksek veya düşük olabilir ve genellikle toplam çalışan sayısının yüzdesi olarak ölçülür. Yüksek bir devir hızı, bir şirket için hem para hem de verimlilik açısından maliyetli olabilir.

Çalışanların bir kuruluştan ayrılmalarının emeklilik, istifalar, işten çıkarma/işten çıkarma ve ölüm dahil olmak üzere çeşitli nedenleri vardır. İşten ayrılmanın en yaygın nedeni, bir çalışanın bir kuruluştan kendi isteğiyle ayrılmaya karar vermesiyle ortaya çıkan gönüllü istifadır. Bu, işten veya çalışma koşullarından memnuniyetsizlik, kariyerini başka bir yerde ilerletmek isteme veya kişisel sorunlar gibi çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir.

Yüksek bir devir hızı, bir şirket için birkaç olumsuz sonuç doğurabilir. Birincisi, ayrılanların yerine yeni çalışanları sürekli olarak eğitmek pahalı olabilir.

azit 2022 09 04T232109.605

Yüksek Ciro Maaliyeti

Yüksek devir oranları şirketler için pahalı olabilir. Bir çalışanı değiştirmenin doğrudan maliyeti, o kişinin yıllık maaşının %30 ila %150’si arasında değişebilir. Ayrıca, yeni bir kişi eğitilirken üretkenlik kaybı ve moral üzerindeki etki gibi ciro ile ilişkili dolaylı maliyetler de vardır.

Cironun müşteriler üzerinde de olumsuz bir etkisi olabilir. Örneğin, bir şirketin müşteri hizmetleri departmanında yüksek ciroya sahip olması, daha uzun bekleme sürelerine ve daha düşük hizmet kalitesine yol açabilir. Sağlık gibi bazı sektörlerde yüksek ciro, hayatları bile riske atabilir.

Tüm bu faktörler, mümkün olduğunda ciroyu azaltmanın önemini vurgulamaktadır. Ancak bunu yapmak her zaman kolay değildir. Şirketinizin ciro oranını nasıl düşüreceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için Ciro Nedir? makalemize göz atın.

Ciro Türleri

Pek çok ciro türü vardır, ancak bunlar genel olarak iki kategoriye ayrılabilir: gönüllü ve gönülsüz. Gönüllü işten ayrılma, bir çalışan işten ayrılmaya karar verdiğinde meydana gelirken, bir çalışanın işten ayrılmaya zorlanması durumunda istemsiz işten ayrılma meydana gelir.

Gönüllü ciro ayrıca birkaç alt kategoriye ayrılabilir. İşten ayrılmalar, çalışanların sebepleri ne olursa olsun gönüllü olarak işlerinden ayrılmaları durumunda meydana gelir. İstifalar, çalışanların mevcut pozisyonlarından memnuniyetsizlik nedeniyle işten ayrılmaları durumunda ortaya çıkar. Emeklilik, çalışanların yaş veya diğer faktörler nedeniyle işten ayrılması durumunda ortaya çıkar.

İstem dışı ciro da birkaç alt kategoriye ayrılabilir. İşten çıkarmalar, çalışanların küçülme veya kontrolleri dışındaki diğer nedenlerle işten çıkarılması durumunda meydana gelir. işten çıkarmalar, çalışanlar düşük performans veya görevi kötüye kullanma gibi nedenlerle işten çıkarıldığında meydana gelir.

Sitemize GOOGLE’dan ulaşabilirsiniz.

Yazıyı Paylaş:
LİNKLER
Ciro Nedir? İş dünyasında ciro veya personel devri, çalışanların bir kuruluştan ayrılma oranıdır. Devir, yüksek veya düşük olabilir ve genellikle toplam çalışan sayısının yüzdesi olarak ölçülür.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

DMCA.com Protection Status