Kazançlı Yatırımlar
DASK Yaptırmak Neden Gerekli?
Yazar: - 26 Mart 2022
24
0

DASK yaptırmak her bina için zorunlu tutuluyor. Türkiye bilindiği gibi bir deprem coğrafyasında yer alıyor ve bu durum da sürekli olarak depremlerin yaşanacağı anlamına geliyor. Depremin ne zaman olacağı tam olarak bilinmediği için deprem için alınacak tedbirler de güçlük yaratıyor. Ancak zorunlu deprem sigortası depreme bağlı olarak oluşacak hasarları gidermek için önemli bir fırsat sunuyor. DASK yapılmadığı durumda ise çok fazla sorun ile karşılaşmanız mümkün.

Başlıklar

DASK Yaptırmak Nedir?

Hatırlanacağı üzere 1999 depremi çok büyük acılar yaratmış, can ve mal kaybı açısından pek çok kesimi etkilemişti. Yakın tarihte böyle bir deprem ile yüzleşmeyen Türkiye, bu tarihte depremin yaşamın bir parçası olduğunu daha iyi anlamıştı. Bu yüzden özellikle geniş kesimleri korumak adına Doğal Afet Sigortaları Kurumu, kısa adıyla DASK isminde bir yapılandırma başladı. 2000 yılında faaliyete geçen kurum deprem konusunda pek çok yapılması gerekeni hızlı bir aşamaya getirmiştir. Kurum içerisinde en çok dikkat edilmesi gereken konuyu ise zorunlu deprem sigortası oluşturuyor. Kısaca DASK sigortası olarak da bilinen bu sigortanın pek çok faydası bulunuyor.

Adından anlaşılacağı gibi deprem sigortası esasında her konut için zorunlu olarak tutuluyor. Ancak yine de yapılmadığı durumlar oldukça yaygın bir şekilde görülebiliyor. Bu noktada bilinmesi gereken DASK bir lüks sigorta değil, her an deprem olma ihtimali bulunan bir ülkede güvence sağlamaktır.

DASK Sigortası Neleri Karşılıyor?

DASK  bir yapıda deprem meydana gelmesi halinde deprem yüzünden oluşmuş maddi hasarlar sigorta kapsamında karşılanmış oluyor. Bu bakımdan depremde oluşan maddi zararın karşılanması ve daha sonra zorluk yaşanmamasını amaçlıyor. Özellikle deprem gibi bir durumda sahibi olduğunuz binanızın zarar görmesi ya da yıkılması elbette can güvenliğinizden sonra maddi kaybınızı da ilgilendiriyor. Sigorta tarafından ödenecek olan hasarlar daha sonra ekonomik anlamda önemli bir gelir sağlamış oluyorlar.

DASK’ın ödeme tutarlarına da değinecek olursam, her yıl belirlenen azami teminat tutarı değişkenlik gösteriyor. Bu azami teminat tutarının ödenmesi ise binanın depremde almış olduğu hasara göre belirleniyor. Az hasarlarda da yine tespit edilen hasar oranı üzerinden teminat tutarı kapsamında ödeme yapılıyor.

DASK Yapılmadığında Ne Olur?

DASK yaptırmak kanunlar çerçevesinde zorunlu olduğundan, bu sigortayı yaptırmak için devlet tarafından belirli teşvik amaçlı kısıtlamalar getirilmiştir. Örneğin DASK sigortası yapılmayan bir bina için alım satım işlemleri yapılmamaktadır. Ayrıca bina kiraya verilecekse, DASK olmaması halinde kiraya da verilmemektedir. Burada hemen hatırlatayım DASK sigortası sadece mülk sahipleri içindir, kirada oturanların sigorta yaptırmalarına gerek yoktur.

Sigorta yaptırmadığınız takdirde ayrıca yapının elektrik ve su aboneliği işlemleri de yapılmıyor. Tapu tescil işlemleri de aynı şekilde gerçekleşmiyor. Ayrıca deprem sonucunda yapı hasar gördüğünde bu durumda sigorta yoksa hasar hiçbir şekilde karşılanmıyor. Tüm bu sebeplerden ötürü DASK yaptırmanız geleceğinizi güven altına alabilmeniz için önem taşıyor.

Yazıyı Paylaş:

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

DMCA.com Protection Status