Kazançlı Yatırımlar
Dolarda Artış Neden Olur, Yükselme Sebepleri
Yazar: - 22 Şubat 2022
49
0

Dolarda artış olması hem vatandaşı endişelendiren hem de merak ettiren bir durum olmaya başlamıştır. Doların yükselmesiyle birlikte günlük olarak kullanılan her şey de aynı oranda artmaya başlamıştır. Beslenme, ulaşım gibi temel ihtiyaçlara gelen zamlar vatandaşları oldukça zor duruma sokmaya başlamıştır. Bununla birlikte doların neden sürekli olarak arttığı da merak edilen konular arasına girmeye başlamıştır. Doların yükselmesinde birden faza neden bulunmaktadır.

Başlıklar

Dolarda Artış Sebepleri

Doların artma nedenleri genel olarak turizm ve dış ilişkiler, yurt içinde ve yurt dışında değişen faiz oranları, ekonomik ilişkiler, enflasyonda olan değişimler, para birime arz- talep olması, cari açık, uluslararası ilişkiler, IMF ve FED kararıdır. Genel olarak bu nedenlerde görülen küçük ya da büyük değişimler doların artmasına ya da düşmesine sebep olur. Bir ülkü yaptığı hizmetlere ya da ithal ettiği ürünlere ödediği miktar ile ihraç ettiği hizmetlere ve mallara ödediği miktarı aşarsa bu aradaki açıklık cari açık olarak tanımlanmaktadır. O ülkede cari açık oluştuysa ve oluşmaya devam ediyorsa döviz kurları artar. Aksi halde cari açık azalmaya başladığı zaman da döviz kurları azalır. Cari açık doların yükselmesini en çok etkileyen nedenlerden biriyken diğer sebepler de doların yükselmesini etkiler.

Talep bir hizmete ya da mala olan ilginin artmasıyla oluşan bir durumdur. Talebin artması o hizmetin ya da malın değerini artırır. Tüm tüketim mallarında etkili olan bu talep durumu borsalar ve para birimleri için geçerlidir. Dolayısıyla bu durum doların yükselmesini ya da azalmasını etkiler. Bir ülkede dolar talebi arttıkça dolar yükselir ya da Türk lirasına olan talep azalırsa Türk lirasının değeri düşer. Dolara olan yatırımlar doların artmasını çok etkiler. Özellikle çok büyük ücretlerle dolara yatırım yapıldığı zaman artışı ciddi bir şekilde etkiler.

Kur Hesaplama Saatleri

Dolar yükselmesi belli saat aralıklarında ani olarak değişebilir. Bunun en büyük nedeni de kur hesaplama saatlerinin belli olmasıdır. Sabah saat 10.00’da itibaren saat 15.00a kadar her saat başında kur ortalaması alınmaktadır. Bu saatler arasında alınan 6 değerin toplam aritmetik ortalaması doları belirler.

Yazıyı Paylaş:

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

DMCA.com Protection Status