Kazançlı Yatırımlar
Doları Etkileyen Faktörler Nelerdir?
Yazar: - 25 Eylül 2021
58
0

Doları etkileyen faktörler nelerdir, sorusunu pek çok kişi araştırmaktadır. Döviz kurları, ülkedeki tüm vatandaşları etkileyen konulardan bir tanesidir. Bu nedenle döviz kurlarındaki değişiklikleri de herkes merak etmektedir. Döviz kurlarında yaşanan hareketlilikler, insanları olumlu ya da olumlu etkileyebilmektedir.

Doların etkilendiği faktörler, ülkeden ülkeye değişiklik göstermektedir. Yani bir ülkede yaşanan olumsuz durumlar sebebi ile o ülkenin para değerindeki düşüş, dolar kurunun yükselmesine sebep olur. Bu durum yalnızca o ülke için geçerlidir. Bu nedenle o ülkede dolar kurundaki yükselme de alım gücünde ciddi azalmaya sebep olabilmektedir.

Başlıklar

Doları Etkileyen Faktörler Nelerdir

Doları etkileyen faktörler denilince akla en çok gelen 5 faktör vardır.

Dolar kurunu etkileyen faktörler aşağıdaki gibidir:

  • Faiz oranı
  • Enflasyon oranı
  • Kamu Borcu
  • Durgunluk (Resesyon)
  • Siyaset Stabilitesi

Faiz Oranı

Bir ülkede faiz oranlarının artması o ülkeye girecek olan yabancı sermayenin de çoğalması anlamına gelir. Faiz oranlarındaki artışlar sebebi ile daha fazla kazanç sağlanma durumundan dolayı ülkeye girecek olan dolar da artacaktır. Böylelikle ülkenin para biriminin kuru da yükselişe geçecektir.

Enflasyon Oranı

Enflasyon oranı ile faiz oranı birbiri ile ilişkili olan etmenlerdendir. Enflasyon oranı düşük olan ülkenin para birimi daha değerlidir. Çünkü az birim para ile çok birim ürün alınabilmektedir. Bu nedenle enflasyonu düşük olan ülkenin dolar kuru da düşüşe geçecektir.

Doları Etkileyen Faktörler

Doları Etkileyen Faktörler

Kamu Borcu

Kamu borcu, bir ülkenin dışarıya olan borcu demektir. Kamu borcu olan ülkelerin enflasyon miktarı artacağından döviz girişi de azalacaktır. Bu nedenle kamu borcu çok olan ülkelerde dolar kuru da yüksek olacaktır.

Durgunluk

Resesyon adı verilen durgunluk döneminde faiz oranlarında düşüş görülür. Bu nedenle ülkeye girecek olan döviz miktarı azalır. Böylelikle durgun bir durumdaki ülkede dolar kuru yükselişe geçecektir.

Siyaset Stabilitesi

Doları etkileyen faktörler listemizin son maddesi olan siyaset stabilitesi, dolar kurunu etkileyen maddelerdendir. Eğer bir ülkede istikrarlı bir yönetim ve olaysız, problemsiz bir siyaset devam ederse o ülkenin para birimi artar, dolar kuru düşer.

Yazıyı Paylaş:

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

DMCA.com Protection Status