Kazançlı Yatırımlar
Dönemsel Faiz Nedir?
Yazar: - 29 Eylül 2022
8
0

Başlıklar

Dönemsel Faiz Nedir?

Dönemsel Faiz Nedir Periyodik faiz, bir kredi veya başka bir borçlanma aracı üzerinde belirli bir süre boyunca tahakkuk eden faiz tutarıdır. Dönemsel faiz oranı, her dönem için bir kredinin ödenmemiş anapara bakiyesine uygulanan faiz oranıdır. Dönemsel faiz ödemesi, her dönem için yapılan faiz ödemesidir.

Periyodik faiz oranı genellikle ödenmemiş anapara bakiyesinin yüzdesi olarak ifade edilir. Örneğin, dönemsel faiz oranı %5 ise ve bir kredinin ödenmemiş anapara bakiyesi 1.000 TL ise, bu durumda dönemsel faiz ödemesi 50 TL olacaktır.

Periyodik faiz ödemeleri genellikle aylık olarak yapılır, ancak üç ayda bir, altı ayda bir veya yıllık olarak da yapılabilir. Çoğu durumda, periyodik faiz ödemeleri, düzenli olarak planlanmış anapara ödemeleriyle birlikte yapılır.

Periyodik faiz, periyodik oranın ortalama günlük bakiye ile çarpılmasıyla hesaplanır. Periyodik oran, faiz oranı ve dönemdeki gün sayısına göre belirlenir. Örneğin, faiz oranı %10 ise ve bir yılda 365 gün varsa, dönemsel oran %0,10 (%10/365) olacaktır.

Yıllık yüzde oranı (APR) %20 olan bir kredi kartınız varsa, bu, dönemsel oranınızın %0,054 (%20/365) olduğu anlamına gelir. Dolayısıyla, ortalama günlük bakiyeniz 1.000 ABD Doları ise, dönemsel faiz ücretleriniz günlük 0,54 ABD Doları (1.000 ABD Doları x %0,054) olacaktır.

Çoğu kredi kartı şirketi, günlük ortalama bakiye yöntemini kullanarak faiz ücretlerini hesaplar.

Makale 17

Nasıl kullanılır?

Periyodik faiz, bir krediye tahakkuk eden faiz tutarını hesaplamak için kullanılır. Dönemsel faizi hesaplamak için faiz oranını, anaparayı ve dönemdeki gün sayısını bilmeniz gerekir. Dönemsel faiz oranı, yıllık faiz oranının bir yıldaki dönem sayısına bölünmesiyle elde edilen orandır. Tahakkuk eden faiz tutarını hesaplamak için dönemsel faiz oranını anapara ile dönem içindeki gün sayısı ile çarpın.

Avantajlar

Periyodik faiz, bir krediye veya yatırıma düzenli aralıklarla faiz ödenmesi uygulamasıdır. Bu tür bir faizin, faizi birleştirme ve potansiyel olarak daha yüksek getiri elde etme yeteneği de dahil olmak üzere çeşitli avantajları olabilir.

Bileşik faiz, hem yatırılan anapara tutarı hem de daha önce tahakkuk eden faizler üzerinden faiz kazanma sürecini ifade eder. Bu, özellikle uzun bir süre dokunulmadan bırakılırsa, bir yatırımın zaman içinde büyümesini hızlandırmaya yardımcı olabilir. Örneğin, yıllık %5 oranında 1.000$ yatırım yaparsanız, ilk yatırımınız bir yıl sonra 1.050$’a yükselecektir. Bu paraya dokunmazsanız ve yıllık %5 kazanmaya devam ederseniz, yatırımınız iki yıl sonra 1.102.50$, üç yıl sonra 1.157.63$ vb. değerinde olacaktır.

Sitemize GOOGLE‘dan ulaşabilirsiniz.

Yazıyı Paylaş:

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

DMCA.com Protection Status