Kazançlı Yatırımlar
Dükkan Kiralarken Dikkat Edilecekler
Yazar: - 08 Nisan 2022
21
0

Dükkan kiralarken dikkat edilecekler başlığı altında birçok kişi tarafından araştırma yapılmaktadır. Dükkan kiralama koşulları hakkında bilgi sahibi olarak kiralama yapmak önemlidir. İlk olarak dükkanın kime ait olduğu iyice sorgulanmalı ve yapılmalıdır. Kiralama konusunda yetkinlik belgesinin olup olmaması bir dükkan kiralama sırasında üzerinde durulması gereken en önemli konular arasında bulunmaktadır. Güvenilir adresler ve kişilerden kiralama yapılması gerekmektedir. Kira sözleşmesi kiracı tarafından kiralama işlemi öncesinde mutlaka okunmalıdır. Dikkatli ve her maddesi tek tek okunarak kiracı tarafından uygun görülmesi durumunda sözleşme imzalanır ve kira bedeli alınır. Düzenli ve yönetmeliğe uygun olarak düzenlemeye kira sözleşmeleri hem dükkan sahibini hem de kiracıyı zor durumda bırakmaktadır. Bu nedenle bu tür işlemler yapmadan önce kiralama konusunda tüm bilgileri öğrenmeli ve sözleşme kuralları okunmalıdır.

Dükkan Kiralarken Şartlar ve Önemi

Dükkan kiralama yeni bir iş yeri açma konusunda istekli olan kişiler için araştırılan, ilgi duyulan konulardan biri olmaktadır. Dükkan kiralamak için ilk olarak kiralama yapacak kişinin güvenilir olmasına dikkat edilmelidir. Dükkana ait güncel olan tapu kaydı görülmek istenmelidir. Kişinin üzerine kayıtlı olup olmadığına bakılmalıdır. Kimlik bilgileri kontrolü yapılmalı ve kişilerin imza beyannamesi verilmelidir. Kiralanacak olan dükkanın imzalanan kontrata doğru olarak tanımlanması, adres bilgilerinin güncel olması ve kiralanan dükkana ait olan kroki gibi belgeler sözleşmeye eklenerek güvence sağlanmalıdır. Dükkan kiralayarak kendi iş yerini açmak isteyen insanların yapması ve yerine getirmesi gereken birçok ayrıntı ile kural bulunmaktadır.

Kiralık dükkan seçimi konusunda insanlar her zaman tereddüt yaşamaktadır. Ödeme koşulları konusunda ve kiralanacak olan dükkanı kiralama konusunda çeşitli sorular sorulmaktadır. Kiracı ile dükkan sahibi tarafından yapılacak olan kira sözleşmesine tapu bilgileri, dükkan açık adresi, dükkan birim metrekaresi, ölçüsü ve kat özellikleri eklenmelidir. Bir dükkan kiralarken özellikle içinde bir kiracı var ise onun tahliye olduğundan emin olunarak sözleşme imzalanması gerekmektedir. Dükkanda bulunan kiracının tahliye tarihinin de mutlaka imzalanacak olan sözleşmede belirtilmesi gerekir. Mevcut olan kiracının tahliye sözleşmesi de incelenmelidir. Dükkan kiralamak isteyen kişilerin dikkatli olması gereken birçok husus vardır. Kurallar ve yönetmelik çerçevesinde yapılacak olan uygun sözleşmeler kiracıyı korumak için önemlidir.

 

Yazıyı Paylaş:

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

DMCA.com Protection Status