Kazançlı Yatırımlar
E-Ticarette Sosyal Medya Profil Düzeni Nasıl Olmalı?
Yazar: - 20 Mart 2022
63
0

E- ticarette sosyal medya şu an tüm işletmeler için gerekli olan bir konudur. Artık insanlar arama motorlarından değil sosyal medya üzerinden hizmet almak için araştırma yapmaktadır. Bununla birlikte hizmet alacağı içinin nasıl bir profile sahip olduğu da göz önünde bulundurmaktadır. Hizmet alacağı kişinin dış görüntüsü, insanlara karşı sergilediği davranış, sunduğu ürünün kalitesi gibi çok fazla konu araştırılmaktadır. Bununla birlikte artık neredeyse herkes e- ticarette sosyal medya kullandığı için rakip firmalarla da karşılaştırma yapılmaktadır. Bu sebeple işletmeler en kaliteli hizmeti sunmak zorundadır.

Başlıklar

E-Ticarette Sosyal Medya Profil Düzeni Oluşturmak

E-ticarette sosyal medya profil düzeni yapılacaksa ilk olarak neyin satıldığına göre bir düzen belirlenmelidir. Buna ilk olarak sosyal medya platformunda verdikleri kullanıcı adı ve biyografiyle başlanmalıdır. Kullanıcı adının ticareti yapılan ürünle alakalı olmasıyla birlikte akılda kalan bir isim olmalıdır. Biyografi kısmında ise firma hakkında kısa bir bilgi verildikten sonra müşterilere güven aşılaması adına çeşitli iletişim bilgileri, kargo gibi bilgiler yazılmalıdır. Ardından ticareti yapılan ürünün kaliteli fotoğrafları çekilmelidir. Bu fotoğraflar iyi bir kamerayla iyi bir ışıkla çekilmelidir. Kötü ışık ve kötü kamera gerçekten kaliteli olan ürünü oldukça kalitesiz gösterecektir. Fotoğrafı çekilen ürünün yanında fotoğrafı güzelleştirecek çeşitli materyaller de eklenebilir.

E-Ticarette Sosyal Medya Profil Düzeni Nasıl Olmalı?

E-ticarette sosyal medya düzeni

Örneğin kuru bir çiçek, bir vazo gibi görseli güzelleştirecek aksesuarlar eklenmelidir. Paylaşım sırasında da ürün hakkındaki bilgiler, fiyat, ürünün yapıldığı malzemeler eklenmelidir. Bunun yanında sosyal medyada profile ilk girildiğinde dikkat çekici bir ortam yaratılmalıdır ki müşterilerin ilgisini çeksin. E- ticaret yapacaklar için sosyal medya profil düzenleme verdiği hizmete göre değişiklik gösterir. Örneğin bir kıyafet mağazası benzer renkli ürünlerini yan yana atılmalıdır ya da çeşitli kombinler yaparak paylaşmalıdır. Fotoğraflara yapılan her yoruma ise en kibar ve en açıklayıcı şekilde cevap verilmelidir. Bu sayede müşterilere iyi davranıldığı izlenimi oluşturulur.

Sosyal Medyada Paylaşım Yapmak

Sosyal medyada e- ticaret yapmak isteyen kişiler tek bir medyaya bağlı kalmamalıdır. Şu an internet üzerinde birden fazla sosyal medya platformu vardır. Her birinde kullanıcı adı aynı olacak şekilde paylaşımlar yapılmalıdır. Paylaşım sırasında konuyla ilgili etiketler de yapılmalıdır. Bu etiketleri araştıran kişiler çok kısa bir araştırma içerisinde hesabın profiline ulaşacaktır. Paylaşımlar düzenli bir şekilde yapılmalıdır.

Örneğin her hafta gün belirlenmeli ve o günlerde, aynı saatlerde paylaşım yapılmalıdır. Bu durum müşterileri meraklandırır ve kişiler o saatin gelmesini ister. Aynı zamanda her sosyal medyada çeşitli algoritmalar bulunur. Bu algoritma düzenleri detaylı bir şekilde araştırılarak paylaşım yapılmalıdır. Böylece çok daha farklı kitlelere ulaşmak kolaylaşır. Algoritma sayesinde işletmenin hem takipçisi artacaktır buna yönelik olarak da etkileşimi artacaktır. Etkileşimi ve takipçi kitlesi yüksek olan e- ticaret sayfaları ise daha güvenli bir izlenim bırakır.

 

Yazıyı Paylaş:

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

DMCA.com Protection Status