Kazançlı Yatırımlar
Ek Hesap Faiz Hesaplama Nasıl Yapılır?
Yazar: - 03 Kasım 2021
52
0

Ek hesap faiz hesaplama nasıl yapılır, ek hesap faiz oranları nasıl uygulanır gibi sorular, internet üzerinden sık sık sorulan sorular arasında yer almaktadır. Ek hesap, başka isimleri de olan bir hizmettir. Kredili mevzuat hesabı, ek hesap, esnek hesap, pratik hesap ve avans hesap gibi farklı isimler ile de tanımlanmaktadır.

Ek hesap, vadesiz banka hesapları için hali hazırda bulunan hazır krediye verilen addır. Yani banka müşterisinin, vadesiz hesabında yeteri kadar parası olmasa dahi ek hesabı ile birlikte daha fazla harcama yapabilmesine olanak sağlanan bir hizmettir. Bu nedenle bu hizmeti acil durumlar için kullanan pek çok banka müşterisi bulunmaktadır. Fakat ek hesap bir kredi adı altında açılabildiği için, bazı faizler de ek hesap için uygulanmaktadır. Bu faiz oranları ve süreleri bankadan bankaya değişiklik göstermektedir.

Ek hesabınız ile yapabileceğiniz pek çok uygulama mevcuttur. Ek hesabınız ile birlikte para çekmeniz de mümkündür. Ek hesap fatura yatırmaya ve alışveriş yapmaya da yaramaktadır.

Ek Hesap Faiz Hesaplama Nasıl Yapılır?

Ek Hesap Faiz Hesaplama Nasıl Yapılır?

Başlıklar

Ek Hesap Nasıl Çalışır

Ek hesap faiz hesaplama işleminden önce, ek hesabın nasıl bir işleyişe sahip olduğu hakkında kısaca açıklama yapmakta fayda vardır. Ek hesaplar, vadesiz banka hesabınızda hazır şekilde bulunan kredilerdir. Bu kredileri acil durumlarda kullanabilmeniz mümkündür. Bu sebeple ek hesaplara uygulanan faiz oranları eğer ek hesap aktif edilirse uygulanmaya başlar. Yani ek hesap kullanılmazsa ek hesap için herhangi bir faiz uygulamasının müşteriye uygulanması söz konusu değildir.

Ek hesap, kredili hesaplar gibi taksitlendirme ile de çalışmaktadır. Yani borcunuzu taksit taksit olacak şekilde de ödemeniz mümkündür. Bu durum, ek hesap kullanımını müşteriler için oldukça cazip kılmaktadır.

Ek Hesap Faiz Oranları ve Ek Hesap Faiz Hesaplama

Ek hesap faiz hesaplama işlemi, oldukça kolay bir işlemdir. Bu işlem için müşterisi olduğunuz bankanın ek hesap için belirlemiş olduğu faiz oranını bilmeniz gerekir. Her banka, belirlenmiş alt ve üst sınırın dışına çıkmayacak şekilde ek hesap faiz oranlarını kendisi belirleme hakkına sahiptir. Bu alt ve üst sınırlar 1 Mayıs 2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere aylık olarak en fazla %1,98 olarak belirlenmiştir. Ayrıca gecikme faizi de aylık en fazla %2,28 olmaktadır. Bankalar, bu belirlenmiş sınırlara göre kendi faiz oranlarını kendileri koyabilirler.

Ek hesap faiz oranınızı hesaplayabilmeniz için kaç gün boyunca ek hesabınız üzerinden işlem yaptığınızı bilmek gerekir. Yani ek hesabınız kaç gün boyunca aktif oldu, bu sorunun cevabı önemlidir. Çünkü ek hesap faiz oranları günlük olarak uygulanmaktadır. Eğer ek hesabınızı hafta sonu açar ve aynı gün içerisinde kapatır iseniz, ek hesap faiz oranı sonraki ilk iş gününün faiz oranına göre belirlenecektir. Bu nedenle tatiller ve hafta sonlarında da tek bir gün içerisinde hesap kullanılmış olsa dahi faiz uygulaması yapılmaktadır.

Ek Hesap Nasıl Açılır ve Kapatılır

Ek hesap faiz hesaplama işleminden sonra ek hesap nasıl açılır ve nasıl kapatılır sorularına da cevap vermek önemlidir. Ek hesap gerek şubelerden gerekse internet ve mobil bankacılık aracılığı ile kolayca açılabilmektedir. Fakat ek hesabı kapatabilmek için bankaya bir dilekçe verilmelidir. Daha sonra banka bu dilekçeyi inceler, borcunuzun olup olmadığını araştırır ve daha sonra ek hesabınızı kapatır.

Ek hesap limiti, kredi notunuza göre belirlenmektedir. İyi kredi notunuz var ise ek hesap limitiniz de o kadar yüksek olabilmektedir. Ayrıca ek hesap borcunuzu zamanında ödemeniz, bankanız ile olan ilişkilerinizi zedelemeyecektir.

Yazıyı Paylaş:

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

DMCA.com Protection Status