Kazançlı Yatırımlar
Ekonomi Nedir?
Yazar: - 03 Eylül 2022
10
0

Başlıklar

Ekonomi Nedir?

Temsilciler bireyler, firmalar, hükümetler ve hatta tüm ülkeler olabilir. “Ekonomi” terimi genellikle kaynakları bu farklı ajanlar arasında dağıtan piyasa sistemini ifade etmek için kullanılır.

Piyasa ekonomisinde kaynakların dağılımı fiyatlara göre belirlenir. Fiyatlar, piyasalarda arz ve talebin etkileşimi ile belirlenir. Ekonomi çalışması, bu fiyatların nasıl belirlendiği ve kaynakların tahsisini nasıl etkilediği ile ilgilenir.

Ekonomi aynı zamanda toplumdaki gelir ve servet dağılımıyla da ilgilenir. Gelir ve servetteki eşitsizlik, ekonomik büyüme ve toplum içindeki insanların refahı üzerinde önemli etkilere sahip olabilir.

azit 2022 09 04T000041.355

Farklı Ekonomi Türleri

Ekonomi, diğer insanlarla mal ve hizmet üretme ve ticaret sistemidir. ekonomiler ne ürettikleri ve nasıl ürettikleri temelinde farklıdır. Üç ana ekonomi türü vardır:

1. Komuta ekonomisi, hükümetin işletmelere ne üreteceklerini söylediği yerdir. Hükümet ayrıca işletmelerin çoğuna sahiptir. Komuta ekonomilerine örnek olarak Çin ve Küba verilebilir.

2. Karma ekonomi, hükümetin bazı işletmelere sahip olduğu, ancak çoğu işletmenin özel sektöre ait olduğu zamandır. Hükümet ayrıca sağlık ve eğitim gibi ekonominin belirli yönlerini düzenler (kontrol eder). Çoğu ülke, Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri dahil olmak üzere karma bir ekonomiye sahiptir.

3. Serbest piyasa veya kapitalist ekonomi, tüm işletmelerin özel mülkiyete ait olduğu ve çok az hükümet düzenlemesi veya denetiminin olduğu bir ekonomidir.

Ekonomi Tarihi

Ekonomi çalışmasında, ekonomik tarih, geçmiş ekonomik olayların ve eğilimlerin incelenmesidir. Bu yaklaşım, ekonomistlerin ekonomilerin zaman içinde nasıl değiştiğini daha iyi anlamalarına ve gelecekteki ekonomik aktiviteyi tahmin etmede yardımcı olabilecek kalıpları belirlemelerine olanak tanır.

İktisat tarihi genellikle üç geniş kategoriye ayrılır: bir ekonominin genel performansına bakan makroekonomi; bireysel pazarlara ve firmalara odaklanan mikroekonomi; ve bankalar ve hükümetler gibi kurumların ekonomideki rolünü inceleyen kurumsal ekonomi.

İktisat tarihçileri geçmiş ekonomileri incelemek için çeşitli yöntemler kullanırken, genellikle verilerin mevcudiyeti ile sınırlıdırlar. Örneğin, fiyatlar ve ücretler hakkında güvenilir veriler ancak ciddi olarak 19. yüzyılda toplanmaya başlandı ve bu da daha önceki dönemleri doğru bir şekilde incelemeyi zorlaştırdı.

Sitemize GOOGLE’dan ulaşabilirsiniz.

Yazıyı Paylaş:
LİNKLER
Ekonomi Nedir? Ekonomi, kaynakların farklı kullanımlar arasında nasıl tahsis edildiğini birlikte belirleyen birçok farklı etkileşimli aracının bir sistemidir.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

DMCA.com Protection Status