Kazançlı Yatırımlar
Ekonomik Kriz Nedir ? Nasıl Meydana Gelir?
Yazar: - 07 Ağustos 2020
320
0

Mal ve hizmet üretimi faktörleri fiyatları ulusal para birimi değeri dalgalanma yaşayarak yavaşlaması ekonomik krize neden olmaktadır. Ekonomik kriz nedir yazımızda, ekonomik büyüme etkisiyle oluşan para bolluğu varlık fiyatları balon olmasına sebep olur. Finansal ve konut piyasaları yükselişe geçer. Hızlı faiz artışı olur, varlık fiyatları gerilemesine sebep olur, para sıkışıklığı yaratır ve finansman maliyetini yükseltir. İnsanların bir mala olan talebi daralır. Üretim yapan firmanın üretimi azalır. Dar boğaz olan piyasa küçülme olur ve işsizlik artışına sebep olur. Yabancı yatırımcı da ülkeden ayrıldığı zaman kamu ve özel sektör finansal olarak sıkıntıya düşer.

 

Ekonomik Kriz Nedenleri

Faiz oranlarında artış finansal piyasa gerilemesine neden olur. Hisse senedi piyasaları yatırım ortamına güven ortamına güven azaldığı zaman, paniğe kapılan yatırımcıların yaptığı hisse senedi satmak finansal piyasada krize sebep olur. Varlıkların aşır değerlenmesi sonucunda spekülatif alımlar olmasıyla gayrimenkul piyasası gibi varlığının değeri sürdürülmeyen seviyelere yükselip ani düşmesi de tetikler.

 

Ülkemizde Ekonomik Krizler ve Nasıl Oluştuğu

Ekonomik kriz nedir? Nasıl Meydana Gelir? Türkiye’ de; 1994, 2001, 2007, 2008 yılları arasında ekonomik kriz ve ekonomik dalgalanmalar yaşanmıştır. 1994 krizi 1990 yıllarında devletin daha fazla harcama yapmış olması, kamu bankalarından borç kullanması, zamanla borç yükü altına devleti sokmuş ve sonucunda ekonomik kriz yaşanmıştır. Özel bankaların faiz vererek mevduat toplaması kamuya yüksek faizler krediler verdi. 2001 krizi, Kasım ayı içinde bankalar gecelik faiz, 1000 üzerinde olması hazine tahvili elinde olan Demir bank Tasarruf Mevduatına devir etmesi 19 Şubat 2001 Milli güvenlik kurulu sonrası, Başbakan basın toplantısında Cumhurbaşkanı, Ahmet Necdet sezer kendisine anayasa kitapçığı fırlattığını belirtmesi sonucunda ekonomik kriz yaşandı. Dolar aşırı seviyelerde yükselerek bir çok firma kepenk kapattı işsizlik gözle görülür şekle artmaya başladı.

 

Dünyada Ekonomik Krizler ve Oluşma Nedeni

2007- 2008 Kriz Amerika ülkesin’de faiz artırımı düşük gelir yüksek ev kredi sisteminde yaşanan sıkıntılar sonucunda Amerika ülkesinden domino etkisi yaparak bütün ülkelere yayılmaya başladı.

Yazıyı Paylaş:

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

DMCA.com Protection Status