yandex
Kazançlı Yatırımlar
Emekli Maaşı İle Konut Kredisi Çekilir Mi?
Yazar: -31 Ağustos 2020
115

Emekliyseniz hele de memur emeklisiyseniz geçim sıkıntısı sizi bankalardan kredi çekmeye yönlendirecektir. Emekli maaşı ile konut kredisi yazımızda size bunu açıklayacağız. Bu konuda yalnız değilsiniz çünkü sizinle aynı durumdan mustarip milyonlarca emekli var.

Koronavirüs gibi bir salgın ortamında bankalar kredi verir mi, emekli maaşı kredi almaya yeterli bir güvence oluşturuyor mu gibi birçok endişe ve soru işareti oluşuyor. Gelin biz sizleri bilgilendirelim ve kafanızı soru işaretlerinden arındıralım.

Açıklanan Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi ile bankaların emekli müşterilerine sundukları değişken hizmetlere yeni birtakım kolaylıklar getirildi. Ama hangi bankalar kredi verecek ve kredi oranları nasıl olacak?

Emekli Maaşı İle Kredi Almak

Öncelikle her bankanın kendine özel kredi verme koşulları olduğunu söyleyelim ve sorularınıza cevap verelim. Krediyi alacak olan emeklinin uyması gereken bazı şartlar var.

  • Alınacak olan kredinin taksit tutarı emekli maaşının %70’ini geçmemelidir.
  • Emekli maaşını aldığı bankadan kredi talep etmesi ve ayrıca başka bankadan böyle bir talepte bulunmaması gerekiyor.
  • Bankanın belirlediği 75 yaş sınırını geçmemiş olmak, temiz bir sicile sahip olmak ve herhangi bir yasal veya idari bir borç takibi kararının çıkmamış olması gerekmektedir.
  • Bu şartlara ek olarak, emeklinin hala çalışma hayatına devam etmesi durumunda kazancı belgelenmelidir.

Emekli Maaşına Düşük Faizli Kredi Veren Bankalar

Bankalar bildiğiniz üzerine kendileri aracılığıyla maaş alan müşterilerine özel çeşitli fırsatlar sunuyor. Buna rağmen faizsiz kredi imkanı tanıyan banka bulmak zordur, hatta imkansızdır. Ama üzülmeyin çünkü sıfır faiz olmasa da oldukça düşük faiz oranları ile katılım bankaları imdadınıza yetişiyor. Bu bankalar sizlere finansman desteği sunuyor.

Ayrıca VakıfBank Emeklilere Ne Kadar Promosyon Veriyor yazımıza da bakabilirsiniz.

Bu bankalar arasında Ziraat Katılım Bankası, Albaraka Türk Katılım Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası ve Vakıf Katılım Bankası gibi oldukça bilindik bankalar mevcuttur. Ziraat Katılım Bankası, konut kredisi için 100 bin TL için 120 ay vadeli yüzde 0.98 faiz oranıyla sizlere kredi vermektedir. Halkbank, 50 bin TL için 60 ay vadeli yüzde 0.98 faiz oranı ile kredi vermektedir. Size kalan ise sizin için en uygun olan bankayı tercih etmek.

Yazıyı Paylaş:

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

DMCA.com Protection Status