Kazançlı Yatırımlar
En Çok Para Kazandıran Meslekler Nelerdir?
Yazar: - 07 Ekim 2021
57
0

En çok para kazandıran meslekler, pek çok kişi tarafından sık sık internette araştırılan konulardan bir tanesi haline gelmiştir. En çok parayı hangi meslek ile kazanacağını merak eden kişiler, özellikle üniversite tercihi yapacak olan öğrencilerdir. Hem hayalleri, hem de para kazanma düşünceleri ile hareket eden öğrenciler hangi mesleklerin daha çok para kazandığını ayrıntılı bir şekilde araştırmaktadır.

En çok para kazandıran mesleklerin listesi genel olarak aynı kalsa da bazı senelerde bu listede ufak değişiklikler olabilmektedir. Fakat özellikle son 10 yıl içerisinde teknolojinin getirdiği yenilikler ile beraber de bu listede farklı meslek grupları yer almaya başlamıştır.

Başlıklar

En Çok Para Kazandıran Meslekler Listesi

En çok para kazandıran meslekler listemizde 6 meslek bulunmaktadır:

  • Noterlik
  • Yazılım mühendisliği
  • Eczacılık
  • Doktorluk
  • Avukatlık
  • Pilotluk

Noterlik

Pek çok kişi listenin ilk başında doktor, avukat ya da pilot olmasını beklemektedir. Fakat noterler, son yıllarda en çok para kazanan kişiler arasına listeye birincilikle girmiştir. Noterler yarı özel yarı devlet olarak hizmet vermektedir. Türkiye’de noterler oldukça fazla para kazanmaktadır. Noterlerin her birisi çok fazla para kazanmasa da, genel olarak noterler ülkemizdeki diğer meslek gruplarından ortalama olarak daha fazla para kazandığı bilinmektedir. Noterlerin yıl içerisinde ortalama 300 bin TL kazandığı belirtilmiştir.

Yazılım Mühendisliği

Teknolojinin getirdiği yenilik ve güzellikler sayesinde en çok para kazandıran meslekler listesinde de yeni meslekleri görmeye başladık. Yazılım mühendisliği de, teknolojinin giderek gelişmesi ve hayatımıza daha fazla entegre olması ile bu listeye giren meslekler arasındadır. Yazılım mühendisliği, bilgisayar, telefon ve tablet gibi elektronik aletlerde kullanılan yazılım ve programların yapımını üstelenen meslek grubudur. Bu aletlerde milyonlarca yazılım ve program kullanıldığı için de bu meslek grubuna çok fazla ihtiyaç duyulmaktadır. Ayrıca bu meslekteki kişiler çok ünlü olan yazılımları üreterek daha da fazla para kazanabilmektedir. Bir yazılım mühendisinin yıl içerisinde ortalama 250 – 300 bin TL arasında kazandığı bilinmektedir.

En Çok Para Kazandıran Meslekler

En Çok Para Kazandıran Meslekler

Eczacılık

Sağlık sektörü zaman geçse de asla bitmeyecek olan sektörlerin başındadır. Bu nedenle eczacılık, bu konuda oldukça önemli bir meslek grubudur. Eczacılar kendi eczanelerini açarak oldukça fazla para kazanabilmektedir. Eczacılar aynı zamanda laboratuvarlarda yeni ilaç ve ürünler üreterek bunların patentini alabilmektedir. Bu nedenle eczacılar, en çok para kazandıran meslekler listesinde yer almaktadır. Bir eczacının yıl içinde ortalama olarak 200 – 250 bin TL arasında kazandığı tahmin edilmektedir.

Doktorluk

Bu listenin olmazsa olmaz mesleği olan doktorluk, asla bitmeyecek bir meslek grubudur. Doktorlara her zaman ihtiyaç duyulacağı aşikardır. Bu nedenle doktorlar, işlerinde uzmanlaşarak daha da fazla para kazanabilmektedir. Buna ek olarak doktorlar kendi muayenehanelerini açarak özel çalıştıklarında yıl içerisinde ortalama 150 – 200 bin TL arasında para kazanabilmektedir.

Avukatlık

Listede her yıl mutlaka olan mesleklerden birisi olan avukatlık, inde oldukça başarılı olan avukatlardan dolayı her sene bu listede olmayı başarmaktadır. Avukatlık, kendinden emin, davalarını başarı ile sonuçlandıran avukatlar için oldukça fazla para kazandıran mesleklerdendir. Bu nedenle avukatlık yıl içinde yaklaşık 100 – 150 bin TL arasında para kazandırabilmektedir.

Pilotluk

En çok para kazandıran meslekler listesinin sonunda yer alan pilotluğun çok para kazandıran bir meslek olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Pilotluk, zor olduğu kadar çok az sayıda pilot olması sebebi ile yüksek maaşlara sahip bir meslektir. Bu nedenle pilotlar yıllık 75 – 100 bin TL arasında para kazanabilmektedir.

Yazıyı Paylaş:

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

DMCA.com Protection Status