Kazançlı Yatırımlar
En İyi Borsa ve Yatırım Kitapları
Yazar: - 06 Ekim 2022
17
0

En İyi Borsa ve Yatırım Kitapları isimli konumuzda sizlere borsa ve yatırım alanında popüler olan kitaplardan bahsedeceğiz. Borsa, piyasaların/ekonominin nabzını tutan öğelerin başlangıcında gelir. Her gün milyonlarca pay senedi alınıp satılır ve kimileri borsa yatırımları ile aniden büyük bir servet kazanırken, kimileri ise dudak uçuklatacak rakamlar kaybeder. Anlayacağınız, borsa yatırımı riskli bir iştir ve sağlam bir malumat birikimi gerektirir.

En İyi Borsa ve Yatırım Kitapları sizlere bu konuda yol gösterecektir. İnternet, her hususta olduğu gibi yatırım ile alakalı malumat edinmek isteyenler için de bilgiye ulaşmanın en basit ve en zahmetsiz yolunu sunar. Ancak, tarihsel bir bakış açısına ya da oldukça daha detaylı bir analize gereksinim duyanlar klasik yatırım kitaplarını okumalıdır.

Yazımızda, En İyi Borsa ve Yatırım Kitapları vardır. Yatırıma dair malumat ya da becerilerini çoğaltmak isteyen her insana rehberlik edeceğini düşündüğümüz en iyi borsa, yatırım, para yönetimi ve iktisat kitaplarını listeledik. Bu kitaplar vasıtası ile riskli ve parametre borsa piyasasının temel kavramlarına dair detaylı malumat edinecek, yatırımlarınızı kendinizden emin bir biçimde yapabilecek, pay senetlerinin çabalama sistemi ile büyük risklerden kaçınmanın ve sağlam bir portfolyo geliştirmenin yollarını öğreneceksiniz.

Şimdi gelelim En İyi Borsa ve Yatırım Kitapları hakkında sizleri bilgilendirmeye. Aşağıda 5 adet kitap önerisi sunuyoruz.

1 – Akıllı Yatırımcı (1949)- Benjamin Graham :
Değer yatırımının babası düşünülen Benjamin Graham’ın Akıllı Yatırımcı kitabı, en meşhur talebesi Warren Buffett da dahil olmak suretiyle bir oldukça yatırımcıya kılavuz olmuş pay senedi vb. menkul değer analizi/güvenlik analizi ile alakalı görülmemiş fikirlerin temelini atmıştır. 1949’da yayınlanmış olan bu kitap, bütün yatırımcıların kullanabileceği zamanla geçerliliği kanıtlanmış temel yatırım ilkelerini öğretmektedir.

2 – Sıradan Hisseler Sıradışı Karlar (1958)-Philip A. Fisher :
Finansal analizin lider isimlerinden bir öteki ise Philip Fisher’dır. Fisher, modern yatırım teorisini derinden etkilemiş bir isimdir ve kitabında pay senetlerinin gelişme potansiyellerine göre çözümleme edilmesi fikrini savunmaktadır. Bu kitap, En İyi Borsa ve Yatırım Kitapları arasındadır ve yatırımcılara bir işletmenin standardını artırmaya ya da kar elde etme yeteneğini çözümleme etmeye dair malumat verir. İlk baskısı 1950’lerde yapılma bu kitabın savunduğu görüşler, üstünden yarım asırlık bir müddet geçmesine karşın halen daha geçerliliğini/uygulanabilirliğini korumaktadır.

3 – Kazanmayı Öğren (1995), Borsada Tek Başına(1989) ve Borsayı Yenmek (1994) – Peter Lynch :
Peter Lynch, 1980’lerde inanılmaz bir performans yayınlayan Fidelity Magellan Fonu’nun yöneticisi olarak tanınır ve borsaya dair en meşhur kitap üçlemelerinden birini yazmıştır- kendisi bu fon ile senelik % 29.2 getiri sağlamayı başarmıştır, üstelik bu nispet S&P 500’ün iki katından fazladır.( S&P 500 borsa endeksi, Standard & Poor’s tarafınca yapılmaktadır. 500 büyük Amerikan şirketini yani Amerikan borsa piyasasının aşağı yukarı %75’ini kapsar).Sayesinde mevzubahis yatırım fonunun pay kıymeti 14 milyar dolardan 18 milyar dolara çıkmıştır.

4 – Borsada Rastgele Seyir (1973)- Burton G. Malkiel :
Yatırım klasiklerinden biri olan bu kitap, yatırımcıların borsa yatırım fonları (ETF’ler), yükselen piyasa yatırımları, vadeli yatırımlar, türevler vb. birçok temel borsa terimini anlamalarına destek olur. Princeton Üniversitesi iktisatçılarından Burton Malkiel’in kaleme almış olduğu bu eser “rastgele seyir hipotezini” de tanınmış hale getirmiştir.

5 – Zengin Baba Yoksul Baba (1997) – Robert Kiyosaki :
Zengin Baba Yoksul Baba, varlıklı insanların çocuklarına para ile alakalı verdiği yaşam derslerini irdeleyen bir kitaptır. Yazar, üst sınıflara mensup ailelerde, çocuklara zenginliği güvenliğini sağlamak için öğretilen bilgilerin okullarda öğretilmediğini iddia eder. Robert Kiyosaki’ye göre, yoksul ve orta derslik anne babalar bu mevzuyu hayli dikkatsizlik etmektedir. Kiyosaki, varlıklarınızın bütününün sizin adınıza çalışmasını sağlamak adına yatırım dünyasına erken adım atmanın gerekliliğini de savunur. Aktif yatırımlar edinmenin ve oluşturmanın yüklü bir maaştan daha mühim olabileceği, işletme sahiplerinin ve yatırımcıların keyfini sürdüğü vergi üstünlükleri öğretilir.

Sizlere En İyi Borsa ve Yatırım Kitapları hakkında bilgiler verdik ve beğendiğimiz kitapları listeledik. Eğer sizin de okuduğunuz ve beğendiğiniz kitaplar varsa yorum kısmından bize bildirebilirsiniz.

 

Yazıyı Paylaş:

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

DMCA.com Protection Status