Kazançlı Yatırımlar
Enflasyon Artarsa Ne Olur?
Yazar: - 16 Eylül 2021
52
0

Enflasyon artarsa ne olur sorusunu soran pek çok kişi vardır. Özellikle finansal durumlar ile ilgisi pek olmayan kişilerin sorduğu bu soru, aslında yaşadığımız dönemi oldukça etkileyen bir sorudur. Çünkü yaşam boyunca satın aldığımız ürünleri, enflasyon oranına göre pahalıya ya da ucuza alabilmekteyiz. Bu nedenle her şeyden önce enflasyonun ne demek olduğunu bilmek gerekir.

Enflasyon, yaşamın pahalılığı oranına verilen addır. Enflasyon, her sene değişiklik göstermektedir. Enflasyonun değişiklik göstermesinin altında pek çok farklı sebep yatmaktadır. Enflasyon, olumsuz bir anlam ifade etmektedir. Enflasyon elimizde bulunan para ile ne kadar ürün alabileceğimizi gösterir. Enflasyon yüksek olur ise elimizde bulunan aynı miktarda para ile daha az birim ürün alabilirken, enflasyon düşük olduğunda ise aynı miktar para ile daha fazla birim ürün alınabilir.

Enflasyon Artarsa Ne Olur, Enflasyonu Artıran Nedenler

Enflasyon artarsa ne olur sorusu kadar, enflasyonu nelerin artırdığı da bir o kadar önemlidir. Enflasyonun artması, ülke içindeki insanların alım gücünün azaldığını ifade eder. Enflasyonun artması demek, ülke içerisinde bazı problemlerden kaynaklı olarak ülkenin para birimi ile alınabilecek birim ürün sayısında azalma olduğu anlamına gelir. Bu duruma örnek verecek olursak, 10 sene önce 10 liraya 10 tane ekmek alınabilirken, şimdi bu durum 10 lira ile 5 ekmek alabilmeye kadar düşmüştür. Yani bu da gösterir ki, enflasyon son 10 yıl içerisinde yükselmiştir. Bu nedenle insanlar aynı miktar para ile daha az ürün alabilmektedir.

Enflasyon Artarsa Ne Olur?

Enflasyon Artarsa Ne Olur?

Enflasyonu artıran pek çok sebep olabilir. Bu sebepler genellikle ülkeyi maddi ve manevi açıdan olumsuz olarak etkileyen sebeplerdir. Bu sebeplere örnek verecek olursak:

  • Doğal afetler
  • Seçimler
  • Döviz kurundaki ani değişiklikler
  • Ülkenin politik durumundaki değişiklikler
  • Ülkede darbe olması

Gibi durumlarda enflasyon artabilir.

Enflasyon artarsa ne olur sorusunun en kısa cevabı olarak, halkın alım gücü azalır. Alım gücü azalan halk aynı şekilde çalışsa dahi daha az ürün alabilmektedir. Bu nedenle enflasyonun düşürülmesi için çalışmaların mutlaka yapılması gereklidir.

Yazıyı Paylaş:

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

DMCA.com Protection Status