Kazançlı Yatırımlar
Ethereum Madenciliği Nasıl Yapılır?
Yazar: - 08 Mart 2022
29
0

Dijital para birimlerinin artması ile beraber, pek çok kripto para birimi ortaya çıkmıştır. Bunlardan biri olan Ethereum, Bitcoin ile arasına büyük farklar koymuştur. Bitcoin’de blok oluşma süresi 10 dakika iken; Ethereum sisteminde blok oluşma süresi 15 saniyedir. Böylelikle onaylama süresi kısalmaktadır. Aynı zamanda Bitcoin ile yapılabilecek işlemler belirlidir. Buna karşın Ethereum ile yeni sistemler ve alt coinler üretilebilmektedir.

Bunun gibi birçok avantajdan dolayı ise pek çok kişi Ethereum kazanabilmek adına Ethereum madenciliği yöntemine yönelmiştir. Bu yöntem ise blockchain üzerinden Ethash olarak adlandırılan algoritmaya uygun olacak şekilde yapılabilmektedir. Bu açıdan standart bir Windows kullanıcı dahi, kolay bir şekilde Ethereum mining yapabilmektedir. Aynı zamanda bu işlemler için Bitcoin’de olduğu gibi özel devrelerin kullanılmasına gerek yoktur. Ancak madencilik yaparken yüksek bir GPU gücüne sahip olunması gerekmektedir.

Başlıklar

Ethereum Madenciliği İçin Gereken Donanımlar

Ethereum madenciliği yapmak için ilk olarak bilgisayarın madencilik için gerekli donanımları karşılaması gerekmektedir. Bu açıdan iki seçenek mevcuttur: Ya bilgisayarın işlemcisi olan CPU kullanmak ya da pahalı bir ekran kartı olan GPU satın almak. Ancak CPU kullanımı ile Ethereum madenciliği yapımı para ve zaman israfına neden olabilmektedir. Bunun için başlangıç seviyesinde olan ekran kartını tercih etmek bile işlemlerin 200 kat daha hızlı bir şekilde yapılmasını sağlamaktadır. Ekran kartı satın alırken ise hash oranı performansı, enerji tüketimi dolayısıyla gelen masraflar ve hız göz önünde tutulmalıdır. Piyasada bulunan en verimli ekran kartları işe ekran kartı adı, hash oranı ve yaklaşık fiyatı açısından aşağıdaki biçimde listelenmiştir:

  • Nvidia GTX 1070, 30 MH/s, 500 $ üstü
  • AMD RX 570, 27 MH/s, 470 $ üstü
  • AMD RX 580, 29 MH/s, 500 $ üstü
  • Nvidia GTX 1080 Ti, 32 MH/s, 900 $ üstü
  • AMD RX 480, 28 MH/s, 500 $ üstü
  • AMD RX 470, 29 MH/s, 500 $ üstü

Ethereum Madenciliği Adımları

Ethereum madenciliği nasıl yapılır sorusunun cevabı belirli adımların gerçekleştirilmesini içermektedir. Bu açıdan ilk olarak Ethereum cüzdanı oluşturulmalıdır. Bu cüzdanı oluşturabilmek için ise internet üzerinde bu konuda hizmet veren birçok site bulunmaktadır. Sizin için en uygun olan siteyi ve cüzdan oluşturma yöntemini seçtikten sonra, cüzdan bilgilerinin güvenli bir biçimde yedeklenmesi gerekmektedir.

Sonrasında Ethereum için gerekli olan program bilgisayara indirilmelidir. Programın açılmasının ardından istenilen bilgiler girilmelidir. Bu aşamada bilgisayara yeni bir dosya indirilmektedir. İndirilen bu dosya, ilk indirilen program içerisine eklenmelidir. Sonrasında klasördeki start.bat dosyasında sahip olunan cüzdan numarası kontrol edilmelidir. Böylelikle yapılan ayarlamaların sonrasında, start.bat dosyası her açıldığı zaman bilgisayar Ethereum madenciliğini yapacaktır. Elde edilen Ethereumlar ise cüzdana aktarılacaktır.

Ethereum Madenciliğinin Ödül Sistemi

Ethereum madencilik yapmak için Bitcoin açısından farklı özelliklere sahiptir. Bitcoin madenciliğinde başarılı bir şekilde blok işleyen ve oluşturan madenciler, 6.25 Bitcoin kazanabilmektedir. Ancak Ethereum madenciliğinde, blokları başarılı bir biçimde işleyen madenciler 2 Ethereum kazanabilmektedir. Aynı zamanda buna ek olarak madencilere işlem ücretleri de verilmektedir. Ayrıca Bitcoin’den farklı olarak, Ethereum’da blokların doğrulanma süresi 15 saniye iken; Bitcoin’de bu süre 10 dakikadır. Bu durum ise bir Bitcoin bloğunun işlenmesi süreci esnasında birden fazla sayıda Ethereum bloğunun işlenmesine olanak tanımaktadır. Ancak ağa katılan madencilerin sayısının artış göstermesi, Ethereum elde edebilmek için çözülmesi gerekilen problemlerin daha zorlu olmasını beraberinde getirmiştir. Bundan dolayı madencilik yapmayı düşünen kişilerin yüksek donanımlara sahip olması büyük bir önem taşımaktadır.

Yazıyı Paylaş:

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

DMCA.com Protection Status