yandex
Kazançlı Yatırımlar
Evden Çalışmak İsteyenlere Tavsiyeler
Yazar: -06 Nisan 2020
195

Evden Çalışmak İsteyenlere Tavsiyeler

Evden çalışarak para kazanma fikri fazlası insana fantastik gelir. Sürekli omzunuza abanan bir patron olmayacak, günlük iş rutinleri olmayacak, evle iş arasında gidip gelmek mecburiyetinde olmayacaksınız… Kendi saatlerinizi seçebilirsiniz ve dilerseniz pijamalarınızla bile çalışabilirsiniz. Evet, evden çalışmak harika bir düşüncedir. İşte yaşam bu.

İnsanlar evde çalışma kararı aldıktan sonra rahat davranmaya başlarlar. Kendilerini özgür hissederler, arkalarına yaslanırlar ve yavaşlarlar. Fakat bu gerçekleştireceğiniz en büyük yanlışlardan biri olur. Sonuçta çalışma saatlerinizi kendiniz belirliyorsunuz. Neden rahat olmayasınız değil mi?

Yanlış. Evden çalışmak demek kolay anlamda çalışma ortamınızı değiştirmeniz manasına gelir. Zaman harcamalı ve para kazanmak amacıyla vakte yatırım yapmalısınız. İş kucağınıza gökyüzünden düşmez aynı şekilde para da.

Çoğunun yaptığı ikinci hatada süratli netice alabilmek istemeleri ve evden çalışma kararı aldıktan anında sonra büyük başarı yakalamak istemeleridir.

Yine hata. Online ortamda büyük başarılar yakalayan insanlar tırnaklarıyla bu noktaya gelmiştirler ve fazlası da daha gösterişsiz biçimde başarıyı yakalamıştır.

Ev odaklı bir iş kurmakla başka türdeki işleri kurmak arasında bir fark yoktur. İnternet olsun yâda olmasın vakit ayırmalı, yatırım yapmalı ve taahhüt altına girmelisiniz. Online işler büyür. Bu doğru. Fakat tıpkı başka işlerde bulunduğu gibi %70’i ilk senelerinde batar.

Bu tür dezavantajlara karşın evden çalışarak para kazanabilirsiniz. Ödevinizi yapın ve inceleme yapın. Planınız olsun ve bir gecede mucize beklemeyin. Altyapınızı oluşturun ve işiniz amacıyla vakit harcamaya hazırlıklı olun.

1. Belirli bir çalışma kısmınız olsun.
Bu çalışma biçimine boşuna “home ofis” denmiyor. Yatağınızdan çalışmak iyi bir düşünce olmayabilir zira bu tür çalışma uykunuzu getirebilir. Salonda, televizyonunuzun önünde çalışmak iyi bir düşünce olmayabilir zira canınız televizyon izlemek isteyebilir. Bunların yerine belirli bir çalışma kısmı oluşturun. Bu kısmın mutlaka bir oda olmasına lüzum yok, yalnızca başka hiçbir gaye amacıyla kullanılmayan ve dikkatinizin parçalanmasına namacıyla olmayacak bir alan olsun yeter. “Home ofisiniz” çalışma talebi aşılamalı ve günün geri kkısmında yalnızca işinize odaklanmanızı sağlamalı.

2. İşinize ideal giyinin.
Pijamalarla çalışmak herkes amacıyla ilgi çekici gelse de evden çalışırken bile işinize ideal giyinmenin psikolojinin etkilediği su götürmez bir gerçek. Her gün grup elbise giymenize lüzum yok ama gene de işinize ideal giyinmeye özen göstermelisiniz. Bunu gerçekleştirmek zihninizin “iş moduna” geçip gitmesini ve kafanızın dağınık bulunduğu “pijama modundan” çıkmanızı sağlar. Hem de Skype ya da başka görünümlü görüşme platformlarından birini kullanacağınız vakit da daha profesyonel görünmenizi sağlar.

3. Farklı etkileşim kanallarını kullanmayı öğrenin.
Telefon görüşmeleri, mailler, mesajlar ve yüz yüze oluşturulan görüşmeler evden çalışan bireylerin kullanabileceği etkileşim araçlarıdır. Ama büyük olasılıkla bunlardan birini daha çok kullanıyorsunuzdur, hepimizin bu hususta belli prensipleri netlikle vardır. Ama evden çalışan birisi olarak işlerinizi daha etkili halledebilmek amacıyla başka etkileşim araçları ile ilgili bilgi sahibi olmalı ve onları ideal bir şekilde kullanmayı öğrenmelisiniz. Örneğin, kimi vakit birisini telefonla arayacak vaktiniz olmayabilir, bu halde mail atmak olabildiğince işe yarar. Yine aynı şekilde, kimi vakit görünümlü bahsetmek mesajlaşmaktan çok daha iyi bir düşüncedir. Her aracı akıllıca kullanın ve değişik şahıslar amacıyla değişik etkileşim araçları kullanmak hususu ile ilgili açık düşünceli olun.

4. Plan yapın ve bu plana bağlı kalın.
Söz hususu evden çalışma bulunduğunda kendinize katı davranın. Güne belirli saatlerde başlayın, belirli saatlerde bitirin ve bu saatlerden hiç şaşmayın. Bunu yapmanın hedefi günde belli bir oran çalışmak değildir, çalıştığınız vakti en iyi şekilde kullanabilmektir. Her güne 8’de başlayarak ne gerçekleştireceğinizı bilemeden işleri sıksık ertelemek ve dikkatinizi dağıtmaktan kaçınmış olursunuz. Yine her günü tam 5’te bitirmek de işinize yarayacaktır. Evden çalışmak iş ve özel yaşamınızın birbirine girmesine namacıyla olabilir, bu gayela ruh sağlığınız amacıyla ikisi arasına net çizgiler çekmek olabildiğince önemlidir.

5. Her gün gerçekleştireceğiniz işi belirleyin.
Evden çalıştığınız her gün yapılacaklar listesi hazırlamak kendinizi işinize vermenizi sağlar ve evden çalışırken ne derece verimli bulunduğunuzu ölçmenizi sağlar. Yapılacaklar listesi hazırlamak önemlidir ama bu listeyi kendi işiniz amacıyla kullanmak daha da önemlidir. Her günün sonucunda hangi işlerin çözülmesi lüzumliliğini belirleyerek işlerinizi öncelik sırasına koyun. Gün sonucunda listenizi gene gözden geçirin ve tamamlayabildiğiniz işlere göz gezdirin. Bu şekilde performansınızı ölçebilir ve istikbal günler amacıyla yeni görevler belirleyebilirsiniz.

Yazıyı Paylaş:

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

DMCA.com Protection Status