Kazançlı Yatırımlar
Faiz Nedir?
Yazar: - 14 Eylül 2022
8
0

Başlıklar

Faiz Nedir?

Faiz Nedir? Faiz, paranın fiyatıdır ya da basitçe söylemek gerekirse, borç para almanın maliyetidir. En yaygın olarak belirli bir süre boyunca yüzde oranı olarak ifade edilir ve bir yatırımın getirisini temsil eder. Yani, biri size bir yıllığına 100$ borç verirse ve o yılın sonunda onlara 105$’ı geri ödemeniz gerekiyorsa, faiz oranı %5’tir.

Ödenen faiz miktarı, ödünç alınan paranın miktarı (anapara), ödünç alınan sürenin uzunluğu (vade) ve faiz oranı gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Anapara ne kadar yüksekse, vade o kadar uzun ve/veya faiz oranı ne kadar yüksekse, ödemeleriniz o kadar yüksek olur.

Basit Faiz ve Bileşik Faiz

İki tür faiz vardır: basit ve bileşik. Basit faizle, yalnızca ödünç alınan orijinal tutar (anapara) üzerinden faiz ödersiniz.azit 2022 09 14T151945.827

Faiz Nasıl Hesaplanır?

Bir kredi aldığınızda, banka size sadece borç vermekle kalmaz, aynı zamanda faiz de alır. Bankalar kredilerden bu şekilde para kazanıyor. Fakat faiz nasıl hesaplanır?

Faiz, kredinin orijinal tutarı olan anaparanın yüzdesi olarak hesaplanır. Anapara ödünç aldığınız para miktarıdır ve faiz, borç verene o parayı ödünç almak için ödediğiniz tutardır.

Faiz oranı, kredinin ömrü boyunca faiz olarak ödeyeceğiniz anaparanın yüzdesidir. Örneğin, %5 faiz oranı ile 100.000$’lık bir kredi alırsanız, kredinin ömrü boyunca toplam faiz ödemeleriniz 5.000$ olacaktır.

Her ay ödeyeceğiniz faiz miktarı, kredinizin faiz oranına ve ne kadar borç aldığınıza bağlıdır.

Faizin Tarihi

İlgi, insanlar var olduğu sürece insan deneyiminin bir parçası olmuştur. Faizin tarihi, insanların birbirlerine ilk kez borç vermeye başladığı eski zamanlara kadar uzanabilir. O ilk günlerde faiz, borç vereni borç para verirken aldıkları risk için tazmin etmenin bir yoluydu. Zamanla, faiz daha resmi hale geldi ve sonunda finansal sistemin önemli bir parçası haline geldi.

Bugün faiz hala finansal sistemin önemli bir parçasıdır ve insanları tasarruf etmeye ve bir bütün olarak topluma fayda sağlayacak iş ve projelere yatırım yapmaya teşvik etmek için kullanılmaktadır. Kredilere uygulanan faiz oranı koşullara bağlı olarak değişebilmekle birlikte, faizin finansal sistemimizin gerekli bir parçası olduğu genel olarak kabul edilmektedir.

Sitemize GOOGLE‘dan ulaşabilirsiniz.

Yazıyı Paylaş:
LİNKLER
Faiz Nedir? Faiz, paranın fiyatıdır ya da basitçe söylemek gerekirse, borç para almanın maliyetidir. En yaygın olarak belirli bir süre boyunca yüzde oranı olarak ifade edilir ve bir yatırımın getirisini temsil eder. Yani, biri size bir yıllığına 100$ borç verirse ve o yılın sonunda onlara

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

DMCA.com Protection Status