Kazançlı Yatırımlar
Faturalı Çek Nedir ?
Yazar: - 15 Ağustos 2020
617
0

Faturalı çek nedir? Faturalı çek ne demektir? Faturalı çek nerelerde kullanılır? Faturalı çek kimler tarafından kullanılır? Faturalı çek nasıl bir evraktır? Peki, bu faturalı çek nedir ve ne işe yarar? Merak mı ediyorsunuz? O zaman doğru yerdesiniz! Merak ettiğiniz soruların cevaplarını bu yazımızda sizlerle paylaşıyoruz.

Bu yazımızı okuduktan sonra faturalı çek hakkında epeyce bir bilgi sahibi olacaksınız. Bu yazımız ticaret ve bankacılık alanına ilgili olan ve ilgilenmek zorundalığı olan okuyucularımıza daha fazla hitap edecektir. Finans ve bankacılığa ilgisi olan diğer herkesin okumasında da sakınca olmayacağı gibi bilgi haznelerine ekstradan yeni bilgiler kazanabileceklerdir. Öyleyse sorularımızı cevaplamaya başlayalım ve soru işaretlerini giderelim.

Ticaret Hayatında Çek

Ticaret hayatının sıkça kullandığı unsurlardan birisi de kaçınılmaz olarak çeklerdir. Alacaklı olan kişiler çek kullanarak bankalardan vadeli bir biçimde alacakları parayı tahsil edebiliyor. Ticaret hayatında büyük ve önemli bir yere sahip olan çekin üzerinde yazan vade ve tutar ile bizzat bankalardan tahsil ediliyor.

Bundan yola çıkarak çek için oldukça önemli bir kağıt parçası demek mümkündür. Üstelik çek, ticari işler söz konusu olduğunda resmi olarak fatura işlevi de görmektedir. Bu da demek oluyor ki yapacağınız ticari işlemler sırasında resmi belgelerinizi fatura karşılığı olarak almak isterseniz eğer sizlere faturalı çek verilebilir.

Faturalı Çek

Bildiğiniz üzere ticaret hayatında her şeyin illaki maddi bir karşılığı bulunuyor ve bu maddi karşılık alınmak istendiğinde de resmi evraklar düzenlenir, sonra da bu evraklar fatura halinde kayıtlara geçirilir.

Bu fatura bedelini ödemek için birden fazla yol vardır. İster nakit, ister vadeli evrak (çek) yoluyla ödenebilir. Bu durumda kesilmiş olan fatura bedeli çek ile ödenecekse eğer buna faturalı çek denmektedir.

Üstelik bu faturalı çek, ticari bir işe karşılık olarak kesildiğinden diğer çeklere göre daha güvenilirdir. Bu çekler vadesi gelmeden önce bozdurulur ve nakit olarak kullanılır. Özel faktöring olarak da biliniyor. Çekin hangi iş için kesildiği ve sahip detayları da faturada yer alır. Vadeli olduğu gibi vadesiz seçenekleri de mevcuttur.

Kendi düşünceleriniz varsa yorum olarak belirtebilirsiniz ve yatırım fırsatları için sitemizi takip etmeye devam edebilirsiniz.

Yazıyı Paylaş:

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

DMCA.com Protection Status