Kazançlı Yatırımlar
Fed Faizi Artırırsa Ne Olur?
Yazar: - 20 Eylül 2021
60
0

Fed faizi artırırsa ne olur sorusu, ekonomi ile ilgilenen pek çok kişinin merak ettiği sorulardan bir tanesidir. Bu sorunun cevabı için her şeyden önce Fed nedir, Fed’in faize ne gibi bir etkisi var, tarzında soruları yanıtlamak gereklidir.

Fed, Amerika Birleşik Devleti’nin merkez bankasına verilen addır. Ekonominin işleyişinin büyük bir kısmından sorumlu olan Amerika Birleşik Devletleri, merkez bankası Fed’in aldığı kararlara göre ekonomiye yön veren ülkelerin başındadır. Bu nedenle ABD’nin merkez bankası olan Fed, oldukça güçlü bir kuruluş anlamına gelmektedir. Fed’in uygulamaya koymak istediği her karar, Türkiye dahil dünyadaki pek çok ülkeyi etkilemektedir.

Fed Faizi Artırırsa Ne Olur

Fed Faizi Artırırsa Ne Olur

Fed Faizi Artırırsa Ne Olur, Ülkemiz için Önemi Nedir

Fed faizi artırırsa ne olur sorusunun kısa cevabı olarak doların değerinin artacağını söyleyebiliriz. Küresel yatırımcılar, doların artışını gördüğü için yatırımlarını diğer ülkelerden alıp ABD’ye yapmayı tercih edecektir. Yatırımcılar ABD’den ürün ve kıymet satın almayı daha uygun bulacaktır. Bu nedenle de diğer ülkelerdeki ekonomik gelişmeye balta vurulmuş olacaktır.

Fed’in faiz artırma gibi kararları gelişmiş ülkeleri olumlu etkileyebilse de Türkiye gibi gelişmekte olan ya da gelişmemiş ülkeleri olumsuz etkileyen bir durumdur. Bunun sebebi, Türkiye ve gelişmekte olan diğer ülkeler yurt dışından dolar kuru ile ürün satın almalarıdır. Doların Türk Lirası karşısındaki değeri artarsa ülkemizdeki alım gücü de bu nedenle azalacaktır. Kur artış gösterdiği için dolar bazında borçlanma yaşayan ülkeler borçlarını ödemekte iyice zorlanacaktır. Ayrıca belirttiğimiz gibi faiz artışı nedeni ile ABD dolarının değer görmesi yatırımcıların ABD’ye yönelmesini sağlayacaktır. Bu durum da gerek ülkemiz gerek pek çok diğer ülkenin ekonomik krize girebilmesi anlamına gelmektedir.

Fed faizi artırırsa ne olur sorusunu altın üzerinden inceleyecek olursak, altının kısa vadeli faiz değişimlerinden etkilenmesinin zor olduğu söylenebilir. Faizin ilk yükseldiği anlarda altın küçük bir artış gösterebilir, fakat altın uzun vadeli bir yatırım aracı olduğu için faiz değişimlerinden fazla etkilenmeyecektir. Ayrıca yüksek faiz değişimlerinde para birimlerine olan güven azalacağı için uzun vadede altına olan talebin de artması mümkündür.

 

Yazıyı Paylaş:

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

DMCA.com Protection Status